SuperBiz wiadomości Papierosy mentolowe znikną ze sprzedaży. Bo tak chce UE

Papierosy mentolowe znikną ze sprzedaży. Bo tak chce UE

04.05.2016, godz. 15:53
papierosy, zakaz palenia,
foto: Dreamstime

Nie pomogła skarga, którą polski rząd złożył w Trybunale Sprawiedliwości UE. Trybunał ją odrzucił, w efekcie Polska do 2020 r. będzie musiała zrezygnować ze sprzedaży papierosów mentolowych.

Nakaz wycofania ze sprzedaży do papierosów smakowych został zapisany w dyrektywie tytoniowej, przyjętej przez Unię Europejską w 2014 r. W przypadku papierosów mentolowych przepis ten ma zacząć obowiązywać od 2020 r. Inne papierosy smakowe zostaną wycofane już ze sprzedaży już w tym miesiącu.
Dyrektywa przewiduje również ujednolicenie opakowań i etykietowania wyrobów tytoniowych. Oprócz tego wprowadza nowe obostrzenia dotyczące e-papierosów (m.in. zakaz palenia w miejscach publicznych, zakaz sprzedaży nieletnim oraz przez internet).

Zobacz także: Nowe ostrzeżenia na opakowaniach papierosów [ZDJĘCIA]

Po uchwaleniu dyrektywy przez UE Polska, popierana przez Rumunię, zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Nasz rząd wskazywał, że ich wejście w życie pociągnie za sobą negatywne konsekwencje gospodarcze dla kraju (Polska jest jednym z największych producentów tytoniu w UE).

Dlaczego Trybunał odrzucił naszą skargę? Stwierdził, że celem dodawania dodawania do papierosów zarówno mentolu, jak i innych aromatów, jest zwiększenie ich atrakcyjności dla palaczy. Jeżeli zrezygnujemy z tego, możemy przyczynić się do ograniczenia palenia zarówno u nowych konsumentów, jak i osób już palących.

Źródło: TVN24BIS.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: