SuperBiz wiadomości Pekao wraca do Polski. Ile banków w Polsce ma polski kapitał? [INFOGRAFIKA]

Pekao wraca do Polski. Ile banków w Polsce ma polski kapitał? [INFOGRAFIKA]

07.06.2017, godz. 16:13
PZU może kupić bank Pekao za 3 mld euro
foto: Materiały prasowe

Finalizacja transakcji przejęcia Pekao SA przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju w środę dobiegła końca. Przejęty od włoskiego UniCredit bank znowu „wróci do Polski" za sprawą kupna przez polski kapitał aż 1/3 akcji banku o wartości aż 10,6 mld złotych. Dla rządu to dobra wiadomość, a co to oznacza dla klientów? I wreszcie: ile tak naprawdę polskich banków jest w Polsce?

Przed paroma dniami Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zapowiadał, że do logo Pekao SA ma powrócić żubr, z którego włoski właściciel zrezygnował w 2012 roku. Powrót do symbolu ma podkreślić „polskość" podmiotu i nawiązać do tradycji. Po finalizacji transakcji przejęcia przez PZU i PFR, Banku Pekao SA, dwa największe banki w Polsce - PKO BP i Pekao będą miały razem 34 proc. udziału w kredytach sektora bankowego. Kolejne pod względem udziałów to Alior Bank, BOŚ Bank oraz Bank Pocztowy.

Sprawdź również: Wielka transakcja PZU. Co to oznacza dla klientów Pekao i Aliora? [INFOGRAFIKA]

W czwartek natomiast zbierze się walne zgromadzenie Pekao, które zadecyduje o składzie rady nadzorczej, która dotychczas była dziewięcioosobowa. Transakcja była szeroko komentowana nie tylko w sektorze bankowym, ale także w całym świecie biznesowym. Postrzegana jest jako sukces i powrót kolejnego banku w polskie ręce.

Ile polskiego w polskim sektorze bankowym?
Transakcja to także przyczynek do dyskusji na temat tego, ile polskiego kapitału jest w Polsce. Profesor Witold Kieżun, polski ekonomista powiedział kiedyś: "Ludzie nie wiedzą, co się dzieje. Dostają propagandę i pozwalają się oszukiwać. Nie znają podstawowych faktów. Np. takich, że zagraniczne banki zarabiają w Polsce 15 mld zł rocznie. A myśmy sprzedali wszystkie nasze banki za 25 mld, choć były warte 200 mld zł! I dziś nie mamy bankowości. To jak nie mieć broni, idąc na front".

I rzeczywiście – miał rację. Polski sektor bankowy jest bowiem mocno zróżnicowany pod względem pochodzenia kapitału. Polskie banki to: Bank Gospodarstwa Krajowego (głównym udziałowcem jest Skarb Państwa); PKO BP (główny udziałowiec Skarb Państwa - 30 proc.), Pekao SA (20 proc. PZU i 12,8 proc. PFR ), Idea Bank – (80 proc. udziałów ma biznesman Leszek Czarnecki); BOŚ Bank (główny udziałowiec – NFOŚiGW - 53 proc.); Bank Pocztowy (Poczta Polska – 75 proc.; PKO BP – 25 proc.); Alior Bank (główny udziałowiec – PZU - 30 proc.) Getin Noble Bank – (ok. 56 proc. bezpośrednio lub pośrednio Leszek Czarnecki); Plus Bank (Zygmunt Solorz - Żak) oraz cały sektor banków spółdzielczych. Co z pozostałymi?

Zobacz koniecznie: Kiedy opłaca się zmienić bank?

Pozostali strategiczni lub dominujący właściciele krajowych banków to firmy pochodzące z Niemiec (2 banki), Francji (3 banki), Hiszpanii (2 banki), Holandii (1 bank), USA (2 banki), Austrii (1 bank), Portugalii (1 bank) oraz Wielkiej Brytanii (1 bank).

Polski sektor bankowy

Co transakcja przejęcia Pekao SA oznacza dla klientów?
Sytuacja klientów się nie zmienia, nadal przypisani są do tego samego banku, natomiast mają mieć dostęp do większej ilości produktów. Polityka dywidendowa także nie ulegnie zmianie.

- Zgodnie z nią, mniej niż 50 proc. wyniku netto podlega wypłacie w ramach rocznej dywidendy, nie więcej niż 20 proc. powiększa zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) na cele związane z rozwojem organicznym i innowacjami oraz realizacją inicjatyw wzrostowych. Pozostała część może być wypłacona w ramach rocznej dywidendy lub może powiększyć zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) w razie realizacji w danym roku istotnych nakładów związanych z realizacją założeń Strategii Grupy PZU – wyjaśniała jakiś czas temu portalowi Superbiz.pl, Agnieszka Rosa z zespołu PR PZU SA/PZU ŻYCIE SA.

- Myślę, że połączenie sił wzbogaci ofertę naszej Grupy nie tylko o już istniejące produkty. Jest to pole do stworzenia wielu nowych rozwiązań w zakresie ubezpieczeń majątkowych, ale także inwestycji czy polis na życie, np. dla małych i średnich rodzinnych firm. Z drugiej strony, PZU będzie mogło wykorzystać swoją sieć dystrybucji do zaoferowania klientom bogatszej propozycji bankowo-ubezpieczeniowej. W rezultacie będziemy w stanie obniżyć koszty i efektywniej wykorzystać struktury obu instytucji – powiedział PAP, Paweł Surówka, prezes PZU.

Zobacz także: Repolonizacja banków. Żubr wróci do logo Pekao!

Jaką pozycję zajmuje Bank Pekao na rynku polskim?
W ramach finalizacji transakcji powstanie największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej z centrum dowodzenia w Warszawie. Jak wskazują akcjonariusze, zamknięcie transakcji dla PZU oznacza, że spółka realizuje swoją strategię, będąc już jednocześnie akcjonariuszem Alior Banku.

- Chcemy, aby Pekao SA podobnie jak Alior, stał się bankiem wiodącym we wszystkich nowych udogodnieniach technologicznych, którymi dzisiaj dysponuje sektor finansowy, ale również tymi, które powstają z myślą o przyszłości. Oszczędzają one znacznie czas klientów i ułatwiają korzystanie z usług. Będziemy starali się wspólnie dokonać istotnego skoku technologicznego nie po to, by doścignąć zagranicznych konkurentów, ale aby wyznaczać rynkowi kierunek rozwoju. Dużą rolę będą odgrywały produkty oszczędnościowe. PZU i Pekao jako Grupa to największy zarządzający aktywami w Polsce. Wszyscy wiemy, że Polacy za mało oszczędzają. Musimy zbudować odpowiednie programy emerytalno-oszczędnościowe, które ich do tego zachęcą – skomentował prezes PZU, Paweł Surówka.

Pekao SA to drugi największy bank w Polsce. W poprzednim roku zanotował wynik netto 2,28 mld zł. Zatrudnia prawie 18 tys. pracowników, ma 922 placówki w całej Polsce oraz prawie dwukrotnie więcej bankomatów. Grupa PZU obsługuje 16 milionów klientów, posiada ok. 770 placówek i zatrudnia 15 tysięcy pracowników. Grupa PZU i bank Pekao SA będą największym inwestorem na polskim rynku kapitałowym zarządzającym 59 miliardami PLN aktywów.

 

Źródło: KNF /bankier.pl / ebroker.pl /superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: