SuperBiz wiadomości Pensje wzrosły w 2014 roku, ale komu przybyło pieniędzy?

Pensje wzrosły w 2014 roku, ale komu przybyło pieniędzy?

15.04.2015, godz. 15:50
Pieniądze monety złotówki
foto: Super Express

Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. wyniósł 3,4 proc. w porównaniu do 2013 r., a przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w całym minionym roku wyniosło 3 942,67 zł – wynika z informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dane te nie odzwierciedlają jednak faktu, że dla wielu Polaków to kwota nieosiągalna.

Specjaliście przewidują, że i w tym roku możemy się spodziewać wzrostu płacy realnej. Nie należy jednak liczyć na spore podwyżki, bowiem dobry wynik w statystykach zapewnia deflacja (spadające ceny produktów) niż większa wypłata.

Jak wynika z zestawienia Barometru Ofert Pracy, są branże w których pracownicy będą mogli pochwalić się większym wynagrodzeniem w tym roku. Dotyczy to przede wszystkim sektora usług oraz branży paliwowo-energetycznej. Powody do zadowolenia będą mieć również zatrudnieni w sektorze ochrony środowiska, a także szeroko pojętej turystyce, w tym w przedsiębiorstwach związanych z produktami i usługami wspomagającymi zdrowy tryb życia.

Zobacz koniecznie: Józef Wojciechowski - król polskich nieruchomości

Eksperci podkreślają, że różnice w zarobkach występują również w międzynarodowych korporacjach i polskich przedsiębiorstwach. Dla polskich firm większe znaczenie mają pracownicy z potencjałem niż doświadczeni menadżerowie, którzy mają znacznie większe oczekiwania finansowe.

Dla porwnania w 2008 roku średnia krajowa brutto wynosiła 2983,98 zł, czyli przez siedem lat wzrosła o prawie tysiąc złotych! Należy jednak pamiętać, że średnia krajowa obejmuje jednak jedynie ok. 40 proc. pracujących Polaków. Do zestawienia GUS-u nie wliczane są osoby pracują na tzw. śmieciówkach oraz osoby pracujące w firmach zatrudniających poniżej 10 osób.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: