SuperBiz wiadomości Pierwszy raz Polka będzie zarządzała siecią sklepów IKEA

Pierwszy raz Polka będzie zarządzała siecią sklepów IKEA

09.08.2016, godz. 11:44
Anna Maria Pawlak-Kuliga została nowym prezesem IKEA w Polsce
foto: SHUTTERSTOCK

Po raz pierwszy w historii sklepy Ikea w naszym kraju znajdą się w rękach Polki. Od września na czele spółki Ikea Retail, która zarządza salonami Ikei w Polsce, stanie Anna Pawlak-Kuliga. Poprzedni prezesi pochodzili z Belgii, Austrii i Holandii.

Anna Pawlak-Kuliga, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 2002 - 2008 była zatrudniona w firmach Pro-Market LTD i Regus. Z Grupą Ikea związała się w 2008 r., kiedy to rozpoczęła pracę w Wielkiej Brytanii na stanowisku business navigation managera (menadżera nawigacji biznesowej) na rynki UK&IE. W 2011 r. została country business navigation managerem w Polsce. Od 2013 r. jest wiceprezeską Ikea Retail. Należy także do zarządu spółki Ikea Property, która specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. Ponadto od 2013 r. zasiada w radzie nadzorczej spółki Ikea Distribution Services, która „zarządza magazynami i logistyką, organizuje sieci transportu, kontroluje jakość przewożonych towarów oraz zajmuje się administracją celną".

Przeczytaj również: Ikea wycofuje ze sprzedaży sześć produktów. Sprawdź, czy są u ciebie w domu

Awans Pawlak-Kuligi na stanowisko prezeski będzie wiązał się z przesunięciem dotychczasowej szefowej polskiej Ikea Retail, Evelyn Higler, do Szwecji.

Jak informuje Puls Biznesu, w Polsce znajduje się obecnie dziewięć sklepów z sieci Ikea. Rocznie generują przychody na poziomie 3 mld złotych, jednak długoterminowa strategia Grupy Ikea zakłada otwarcie nowych sklepów i powiększenie rocznych przychodów do ok. 16 mld zł rocznie w 2035 roku.

Zgodnie z trendami obowiązującymi w handlu, Ikea planuje nie tylko inwestycje w salony stacjonarne, ale także – rozwój sprzedaży wielokanałowej, która umożliwia klientowi zintegrowanie działań offline i online. PB ustalił, że zmiany umożliwią m.in. zakup mebli przez internet, a w 2017 r. powstanie placówka Ikei w Lublinie.

Źródła: ikea.com, kariera.pb.pl, linkedin.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: