SuperBiz wiadomości Podwyżki cen gazu. W niektórych przypadkach sięgają 8 procent

Podwyżki cen gazu. W niektórych przypadkach sięgają 8 procent

01.04.2017, godz. 13:57
Kuchenka gazowa
foto: Super Express

Od 1 kwietnia obowiązują nowe taryfy opłat w spółkach z Grupy Kapitałowej PGNiG. W przypadku odbiorców przemysłowych ceny gazu skoczyły w górę o 7,9 – 8 proc., dla odbiorców indywidualnych wzrost cen paliw gazowych wyniósł 1,6 procent.

Wyższe opłaty najbardziej odczują odbiorcy przemysłowi gazu z PGNiG. Podwyżek nie uniknęli również klienci indywidualni spółki PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD).

Taryfy, które zaczęły obowiązywać 1 kwietnia, zostały zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki 17 marca br. - Taryfa PGNiG S.A. zatwierdzona została na okres do 30 czerwca 2017 r. Jej wejście w życie oznacza podwyższenie średniej ceny gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych zużywających powyżej 25 mln m sześć. o 8,0 proc., natomiast gazu zaazotowanego o 7,9 procent. Zmiana taryfy PGNiG OD, zatwierdzona do 31 grudnia 2017 r., oznacza wzrost cen paliw gazowych o 1,6 procent. Z uwagi na to, że zmianie nie ulegają ani stawki opłat abonamentowych, ani stawki opłat transportowych (przesyłowych i dystrybucyjnych), podwyżki średnich płatności są niższe – można przeczytać w komunikacie URE z 17 marca.

Zobacz także: Ceny gazu pójdą w górę

- Powodem wzrostu cen gazu jest utrzymujący się od połowy ubiegłego roku wzrost cen ropy naftowej i surowców ropopochodnych na świecie. (...) Odmienna dynamika wzrostów cen gazu w taryfach obu spółek z GK PGNiG S.A. jest efektem różnego sposobu zabezpieczania portfela sprzedaży, który z kolei wynika z innego modelu biznesowego realizowanego przez te podmioty – wyjaśnia URE w komunikacie prasowym.

W gospodarstwach domowych, które są przyłączone do sieci PSG i kupują gaz od PGNiG OD w ramach kompleksowych umów, średnie rachunki w grupie W-1 zwiększą się o 0,7 proc., a w grupach W-2 i W-3 – o 1 procent. Kwotowo, statystyczny odbiorca grupy W-1, który zużywa rocznie 1227 kWh, zapłaci miesięcznie o 0,15 zł więcej, statystyczny odbiorca grupy W-2, który zużywa rocznie 7127 kWh – 0,90 zł więcej co miesiąc, a statystyczny odbiorca grupy W-3, który zużywa rocznie 23763 kWh – 3,01 zł więcej w ciągu miesiąca.

Źródła: ure.gov.pl, pap.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: