SuperBiz wiadomości Pokojowa Nagroda Nobla. Prezydent Kolumbii podwójnie wyróżniony [ZDJĘCIA]

Pokojowa Nagroda Nobla. Prezydent Kolumbii podwójnie wyróżniony [ZDJĘCIA]

06.12.2016, godz. 15:08
Medal noblowski z wyjątkowego kruszcu
foto: Materiały prasowe

Wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla nastąpi 10 grudnia w Oslo, która trafi do prezydenta Kolumbii – Juana Manuela Santosa. Zgodnie z zapoczątkowanym rok temu zwyczajem, zwycięzca otrzyma medal wykonany ze złota certyfikowanej jakości Fairmined, tym razem wydobywanego z dwóch rzemieślniczych kopalni w Kolumbii. Certyfikatem oznacza, iż kopalnie muszą spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące warunków pracy, dbałości o środowisko i interesy lokalnej społeczności.

– Tegoroczne wyróżnienie ma podwójne znaczenie dla Kolumbii. Nagrodzono człowieka, który przyczynił się do zakończenia ponad półwiecznej wojny domowej. Po drugie, medal którym zostanie uhonorowany Juan Manuel Santos, wykonany będzie z kruszcu pochodzącego z dwóch kolumbijskich kopalni. W tamtejszej rzeczywistości sektor górnictwa jest mocno powiązany z finansowaniem nielegalnych grup zbrojnych. Obecnie kraj stoi w obliczu odbudowy po zakończeniu konfliktu – odpowiedzialne górnictwo pełni istotną rolę w tym procesie. Rozwój kopalni działających na skalę rzemieślniczą jest impulsem dla lokalnej gospodarki i symbolem uwolnienia spod wpływów przestępczości – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, należącej do grupy Samlerhuset.

Zobacz też: Ekonomiczny Nobel dla Olivera Harta i Bengta Holmströma

Górnicy z kooperatyw Iquira i Coodmilla, którzy dostarczają złoto do produkcji tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, są wzorami dla rzemieślników i małych kopalni – zarówno w Kolumbii, jak i na całym świecie. Uzyskanie certyfikatu Fairmined wymaga od nich spełnienia rygorystycznych norm, celem których jest wzięcie odpowiedzialności za warunki pracy, środowisko i społeczeństwo oraz praktyki organizacyjne i możliwość identyfikacji złota z kopalni w postaci produktu końcowego.

– Złoto wykorzystane do produkcji noblowskiego medalu w kategorii pokojowej będzie pochodzić od grupy górników z Coodmilla i Iquira. Ci pierwszi działają w ramach spółdzielni górniczej znajdującej się w La Llanada, w departamencie Nariño. Teren ten był mocno dotknięty przez konflikt zbrojny. To bardzo symboliczne, że ci ludzie stają częścią tej historycznej chwili, ponieważ ich społeczności i także wielu górników zostało bezpośrednio dotkniętych przez dramatyczną przeszłość regionu – mówi Adam Zieliński.

Sprawdź również: Nobel z ekonomii. Za co uczeni dostają tę nagrodę

Od początku, czyli od 1901 roku, medal Pokojowej Nagrody Nobla powstaje w Mennicy Norweskiej w Kongsbergu, której właścicielem jest grupa Samlerhuset. Zapoczątkowana w zeszłym roku współpraca z organizacją Alliance for Responsible Minning, której efektem jest certyfikat Fairmined, ma zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślić ich wpływ na środowisko naturalne.

 

Źródło: "Skarbica Narodowa"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: