SuperBiz wiadomości Polacy na czas spłacają kredyty

Polacy na czas spłacają kredyty

30.11.2016, godz. 08:30
BANK KREDYT UMOWA FINANSE DORADCA
foto: SHUTTERSTOCK

Nie widzimy nic złego w zaciąganiu kredytów i spłacamy je lepiej niż Węgrzy czy Estończycy. A przy tym potrafimy oszczędzać i jesteśmy finansowymi optymistami – wynika z najnowszego „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2016" przygotowanego przez firmę Intrum Justitia.

Polacy są najbardziej pozytywnie nastawieni do kredytów i pożyczek na sfinansowanie zakupu dóbr konsumpcyjnych i urlopów wypoczynkowych spośród 21 badanych krajów europejskich. Ponad połowa rodaków (52%) nie widzi nic złego
w pożyczkach zaciągniętych na sfinansowanie zakupu dóbr konsumpcyjnych, a 35% finansuje wyjazdy wakacyjne z kredytów. Choć chętnie korzystamy z kredytów bankowych (w bankach zapożyczyło się 39 proc. badanych), to jednak ostrożnie traktujemy łatwo dostępne pożyczki przez telefon, ponieważ mogą one prowadzić do nieprzemyślanego zadłużania się.

Polacy płacą na czas
Dane przedstawione w „Europejskim Raporcie Płatności Konsumenckich 2016" pokazują, że terminowe opłacanie rachunków jest dla Polaków bardzo ważne.Dla porównania – do takiego problemu przyznaje się 75 proc. Węgrów i 73 proc. Estończyków. Ponad 80 proc. ankietowanych uiszcza opłaty za czynsz, prąd, wodę i gaz jak również spłaca raty kredytów w wyznaczonym terminie.Tylko jeden na trzech Polaków miał w swoim życiu okres,w którym nie był w stanie spłacać swoich zobowiązań. – Z naszego badania wynika, że Polacy coraz lepiej radzą sobie z zaplanowaniem własnego budżetu. Jedynie 12 proc. ankietowanych przyznało, że nie panuje nad swoją sytuacją finansową. W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło 25 proc. respondentów – komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.

Z optymizmem w przyszłość
Jednocześnie Polacy bardziej optymistycznie niż mieszkańcy pozostałych 20 europejskich państw oceniają swoja sytuację finansową. Aż 34 proc. ankietowanych Polaków twierdzi, że ich sytuacja finansowa się poprawa podczas gdy średnia europejska wynosi 30 proc. Połowa osób biorących udział w badaniu uważa, że w przyszłości nie będzie musiała wspierać finansowo swoich dzieci, a tylko 12 proc. ankietowanych uważa, że ich dzieci będą miały gorszą sytuację finansową niż oni. Co ważne, aż 82 proc. respondentów uczy swoje dzieci jak obchodzić się z pieniędzmi - wynika z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich".

Oszczędności na nieprzewidziane wydatki
Polacy nie tylko pożyczają pieniądze, ale potrafią też systematycznie oszczędzać – robi to ponad połowa ankietowanych. Średnie odkładają co miesiąc 759 zł, głównie z myślą o nieprzewidzianych wydatkach (70 proc.). Poza tym - na wypadek utraty pracy i na podróże Oszczędności lokujemy przede wszystkim na rachunkach oszczędnościowych (51 proc. ankietowanych). Dzięki niemu prawie połowa Polaków (49 proc.) przyznała, że jest w stanie bez pożyczania pieniędzy sfinansować wydatek w wysokości połowy miesięcznej pensji netto. W ubiegłym roku na taki wydatek stać było tylko 37 proc. ankietowanych.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: