SuperBiz wiadomości Polacy nie płacą czynszu. Rekordzista ma ok. 930 tys. zł długu!

Polacy nie płacą czynszu. Rekordzista ma ok. 930 tys. zł długu!

22.08.2016, godz. 13:55
Mieszkanie plus
foto: SHUTTERSTOCK

928 tys. zł – za taką kwotę spokojnie można sobie kupić nowe mieszkanie w znakomitym standardzie, tymczasem dokładnie tyle wynoszą długi najbardziej zadłużonej (pod względem niepłacenia czynszu) osoby fizyczne w Polsce! Nie jest to jednostkowy przypadek. Polacy zalegają z czynszem na potęgę. Obecnie długi te wynoszą aż 130 mln zł. Udział w nich mają nie tylko przeciętni zjadacze chleba, ale i firmy.

Najbardziej zadłużonym regionem w Polsce jest województwo mazowieckie. Tylko tu długi mieszkaniowe wynoszą 35 mln zł, z czego sama Warszawa wygenerowała aż 29 mln zł! - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej. W całym kraju skala zadłużenia to 130 mln zł. Co bardzo interesujące, na kwotę tę nie składa się głównie zadłużenie w dużych polskich miastach, gdzie wynajęcie lokalu jest relatywnie drogie. Największe problemy z zapłaceniem czynszu, zaraz po warszawiakach, mają mieszkańcy Elbląga! Zalegają na kwotę, uwaga, 21,2 mln zł! Niechlubne podium zamyka Legnica z 19,3 mln zł. Na dalszych dwóch miejscach znalazły się Radom i Pabianice – oba miasta są „czynszowo” zadłużone na ponad 4 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: Kandydat na prezydenta USA ma długi u Chińczyków

Nie oznacza to, że mieszkańcy dużych miast długów nie maja. Zdaniem twórców raportu, po prostu w mniejszych ośrodkach wspólnoty mieszkaniowe są mniej zaradne, jeśli chodzi o odzyskiwanie zaległych pieniędzy. W dokumencie BIG można też jednak znaleźć pozytywne informacje. Zaległości w spłacie czynszów, choć są bardzo wysokie, to i tak niższe niż jeszcze pół roku temu, kiedy wynosiły prawie 140 mln zł! A ile obecnie wynosi największe jednostkowe zadłużenie czynszowe wobec osoby prywatnej? Rekordzista z tytułu niezapłaconego czynszu zalega już 928 tys. zł, a jeśli chodzi o firmy, to jedna z nich - z Mazowsza - nie zapłaciła aż 3,7 mln zł!

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: