SuperBiz wiadomości Polacy o pracy: niska płaca, brak perspektyw, rutyna

Polacy o pracy: niska płaca, brak perspektyw, rutyna

12.05.2016, godz. 13:24
Biuro praca pracownik dokumenty
foto: EAST NEWS

"Niskopłacyzm", "bezperspektywizm" i "rutynizm". To trzy największe bolączki pracujących Polaków. Potwierdzają to wyniki badań. 70 proc. uważa, że ma za niskie zarobki, 39 proc. twierdzi, że wykonywana praca nie daje możliwości rozwoju, co czwartemu dokucza rutyna – wynika z raportu Pracuj.pl "Czas na zawodowe zmiany".

Jednym z najważniejszych czynników determinujących nasze zadowolenie z pracy są zarobki. Jak pokazują wyniki badania Pracuj.pl, aż 70 proc. Polaków twierdzi, że ich wynagrodzenie jest za niskie. Na wysokość pensji narzekają częściej kobiety (74 proc.) niż mężczyźni (67 proc.). Blisko połowa ankietowanych (49 proc.) uważa, że ma ograniczone możliwości awansu. Więcej kobiet (54 proc.) niż mężczyzn (45 proc.) nie dostrzega szans na poprawę sytuacji.

Kolejnym elementem, na który ma wpłw na naszą ocenę naszej zawodowej sytuacji są możliwości rozwoju. 39 proc. Polaków deklaruje, że chce się rozwijać zawodowo, ale w obecnym miejscu pracy nie ma takich perspektyw. Jednocześnie, 35 proc. badanych ma poczucie, że stoi w miejscu.

Zobacz także: Cztery miliony Polaków chce wyjechać do pracy za granicę

Prawie co czwartemu badanemu (24 proc.) w codziennej pracy dokucza rutyna. Natomiast już co piątego Polaka dotyka wypalenie zawodowe. Badanie pokazało, że problem częściej dotyczy kobiet (25 proc.) niż mężczyzn (16 proc.). Na występowanie powyższych symptomów mogą składać się  m.in. niesatysfakcjonujące warunki zatrudnienia, niezmieniający się od lat zakres obowiązków czy poczucie bezradności w dokonywaniu zmian zawodowych.Portal Pracuj.pl organizuje kampanię, w której zachęca Polaków do przyglądania się swojej pozycji zawodowej, bycia na bieżąco z trendami rynkowymi oraz analizowania ofert pracy dostępnych w serwisie. Kampania jest oparta na zabawie słowotwórczej wykorzystującej takie słowa jak "niskopłacyzm", "bezperspektywizm" czy "rutynizm".

Raport Pracuj.pl "Czas na zawodowe zmiany" powstał w oparciu o wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków (kwiecień 2016).

Czytaj również: Zatrudnienie Ukraińca w Polsce będzie droższe. W 2017 r. zmienią się przepisy

Źródło: Pracuj.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: