SuperBiz wiadomości Polak – pracownik paradoks. Pije w pracy, ale bierze nadgodziny

Polak – pracownik paradoks. Pije w pracy, ale bierze nadgodziny

22.08.2016, godz. 10:26
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

6 proc. Polaków pracuje po pijanemu, 15 proc. nie widzi nic złego w spóźnianiu się. Z drugiej strony aż 40 proc. zatrudnionych nie ma nic przeciwko bezpłatnemu wykonywania obowiązków, które do nich nie należą, a 25 proc. badanych deklaruje, że z chęcią pracuje po godzinach w domu zupełnie za darmo! Tak przedziwny obraz polskiego pracownika wynika z najnowszego badania CBOS. Czy Polak to pracownik paradoks?

Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) postanowiło zbadać nastawienie Polaków do wykonywania obowiązków służbowych. Z raportu wyłania się naprawdę intrygujący obraz polskiego pracownika, który z jednej strony pracuje po pijanemu, a z drugiej jest marzeniem każdego pracodawcy, bo nie ma nic przeciwko temu, by siedzieć za darmo po godzinach! Według badania „Aktualne problemy i wydarzenia”, 6 proc. polskich pracowników przychodzi do pracy pijanych, mimo że takie zachowania akceptuje jedynie 3 proc. badanych, a aż 96 proc. je potępia (1 proc. nie ma zdania w tej sprawie). Z kolei aż 41 proc. Polaków spóźnia się do pracy, przy czym 15 proc. twierdzi, że takie zachowanie jest zupełnie akceptowalne. Ciekawie wygląda też podejście do dorabiania sobie na boku, kiedy w rzeczywistości w tym czasie powinniśmy wykonywać powierzone nam przez pracodawcę zadania. Taki stan akceptuje 16 proc. badanych, a postępuje tak 7 proc.

ZOBACZ TEŻ: GUS: Firmy chętniej zatrudniają i płacą więcej

Polacy nie mają też właściwie nic przeciwko załatwianiu prywatnych spraw w godzinach pracy. Akceptuje to 18 proc. ankietowanych. Z drugiej strony z badania wyłania się obraz polskiego pracownika, który jest wręcz ideałem dla zatrudniającego. Jak na polskim rynku pracy ma być lepiej, skoro aż 40 proc. Polaków nie widzi nic złego w bezpłatnym wykonywaniu zadań nienależących do danej osoby czy też w darmowej pracy w domu po godzinach?! Ją akceptuje z kolei 25 proc. ankietowanych. Przy tym wskazać należy, że pierwszy ze wspomnianych punktów wciela w życie aż 69 proc. zatrudnionych, a za darmo z domu pracuje 39 proc.! Mało tego, aż 57 proc. badanych rezygnuje z przerw w pracy, byle tylko podkręcić swoją efektywność. Takie zachowanie akceptuje 24 proc. zatrudnionych, 57 proc. jest zdecydowanie przeciw.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsza praca nie taka łatwa. Jak młodzi wchodzą na rynek pracy

Kolejną interesującą (i znów stawiającą polskiego pracownika w złym świetle) kwestią jest branie lewych zwolnień lekarskich. Stale robi tak 8 proc. Polaków i tyle samo takie zachowanie akceptuje. Kto jest w pracy najbardziej nieuczciwy? To pracownicy zatrudnieni przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich. Mają wyższe wykształcenie i dochody. Są młodzi – mają nie więcej niż 34 lata. Obok pracowników średniego i wyższego szczebla nieodpowiednio w pracy zachowują się też pracujący uczniowie i studenci. Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1002 osób. Ankietowani odpowiadali na pytania w dniach 2-9 czerwca br.

Źródło: pulshr.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: