SuperBiz wiadomości Polska benzyna drożeje w zastraszającym tempie! Mamy najgorzej w UE

Polska benzyna drożeje w zastraszającym tempie! Mamy najgorzej w UE

01.08.2016, godz. 16:08
Polska benzyna drożeje w zastraszającym tempie
foto: SHUTTERSTOCK

W żadnym kraju Unii Europejskiej ceny benzyny nie poszły tak bardzo w górę jak u nas. Jednocześnie Polaków nie stać na dalekie podróże autem. Fundusze, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup benzyny z miesięcznej pensji, pozwalają nam nabyć 744,2 l tego paliwa. Biorąc pod uwagę wszystkie państwa UE, skromniejsze zakupy robią tylko Portugalczycy, którzy kupują miesięcznie 733 l benzyny.

W wydaniu Rzeczpospolitej z 1 sierpnia ukazał się raport na temat cen benzyny w Europie i na świecie. Polska zajęła niechlubną pozycję numer jeden wśród państw, w których miały miejsce najwyższe podwyżki tego paliwa. Dziennik powołuje się na rosyjską agencję RIA, z której danych wynika, że rynek benzyny pozostał dość odporny na wzrost cen ropy w drugim półroczu ubiegłego roku. Mimo to paliwo w UE podrożało. Od stycznia br. największe wzrosty cen benzyny, bo przekraczające 10 proc., miały miejsce w Polsce. Podczas kiedy tankowanie na polskich stacjach stawało się coraz droższe, w Bułgarii ceny benzyny zniżkowały o 4,4 procent.

Przeczytaj również: Ceny w lipcu nadal spadają

Spośród wszystkich państw na kontynencie najbardziej opłacało się kupować benzynę w Kazachstanie. Według kursu walut NBP obowiązującego 29 lipca br. Kazachowie płacili za litr benzyny 1,58 złotego. Korzystne ceny obowiązywały także w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Pod względem niskich cen benzyny w państwa UE liderem została Bułgaria (litr paliwa kosztował 4,30 zł), a po piętach deptała jej Polska. Mimo podwyżek nadal dobrze wypadaliśmy na tle innych państw europejskich. Litr benzyny 95 w naszym kraju kosztował średnio 4,33 złotego, natomiast litr oleju napędowego – 4,07 złotego.

Źródła: Rzeczpospolita (1 sierpnia 2016 r.), wiadomosci.radiozet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: