SuperBiz wiadomości Ponad 200 tys. osób rzuci pracę z powodu 500 plus?

Ponad 200 tys. osób rzuci pracę z powodu 500 plus?

08.09.2016, godz. 15:14
dziecko, warzywa, kobieta, mama
foto: EAST NEWS

W okresie kilku lat program 500 plus może ograniczyć zatrudnienie wśród rodziców o około 235 tys. osób – wynika z najnowszego badania Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA).

Na rezygnację z zatrudnienia decydować się będą głównie kobiety, osoby z niższym lub średnim wykształceniem oraz osoby mieszkające w miastach do 100 tys. mieszkańców i na wsi.

Pieniądze to nie wszystko
Jak zaznaczają analitycy CenEA, szacowany negatywny efekt programu na zatrudnienie może być ograniczony dzięki dynamicznemu w ostatnich miesiącach rozwojowi rynku pracy i szybko rosnącym wynagrodzeniom, w szczególności podnoszonej regularnie wartości płacy minimalnej. Jednocześnie wskazują na doświadczenia międzynarodowe, gdzie wsparcie finansowe niepowiązane z wymogiem aktywności zawodowej, choć spełnia swą rolę w ograniczaniu ubóstwa, zawsze niesie za sobą konsekwencje w postaci redukcji zatrudnienia.

Sprawdź także: Czy 500 plus w jakikolwiek sposób wpływa na dzietność?

– Jeśli celem rządu jest wspieranie finansowej niezależności rodzin z dziećmi i ich długookresowa stabilność finansowa, to znacząca część wsparcia, powinna być powiązana z zatrudnianiem rodziców, by zachęcać ich do aktywności zawodowej – komentuje dr hab. Michał Myck, dyrektor CenEA. – Program 500 plus w sposób bezpośredni znacząco poprawia sytuację materialną rodzin z dziećmi. Jednak, jak pokazuje coraz więcej badań międzynarodowych, realizacja głównego deklarowanego przez rząd celu, czyli długookresowego wzrostu w poziomie dzietności, wymaga tego, by finansowa pomoc rodzicom szła w parze z ich zaangażowaniem na rynku pracy i stabilnością zawodową.

Ministerstwo nie widzi problemu
Co na to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? – Jest za wcześnie, by stwierdzić jak wypłata 500 zł na dziecko wpłynie na aktywność zawodową rodziców – poinformował PAP przedstawiciel resortu. Podkreślał również, że z danych spływających z urzędów pracy nie wynika, by następowało zjawisko dezaktywizacji zawodowej, zwłaszcza u kobiet.

Czytaj też: Ciemne strony programu Rodzina 500+

Jak wynika z przekazanego stanowiska, MRPiPS zleciło już badania dotyczące wpływu programu Rodzina 500 plus na różne obszary, w tym na rynek pracy. Zostaną one rozpoczęte w najbliższych dniach. Przegląd wpływu programu na poszczególne gałęzie gospodarki jest planowany także po roku od jego wprowadzenia.

2,7 rodzin w 500 plus
Jak wynika z wcześniejszych publikacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, potwierdzonych ostatnio w oficjalnych komunikatach rządowych, na programie Rodzina 500+ skorzysta około 2,7mln rodzin z dziećmi w wieku 0-17 lat, czyli około dwie trzecie polskich rodzin z dziećmi w tym wieku.

Źródło: CenEA, PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: