SuperBiz wiadomości Ponad 240 tys. Polaków rozważa rzucenie pracy przez 500 plus

Ponad 240 tys. Polaków rozważa rzucenie pracy przez 500 plus

12.10.2016, godz. 15:38
Program 500+ a praca
foto: SHUTTERSTOCK

Ponad 240 tys. osób rozważa rezygnację z pracy ze względu na świadczenie 500 plus. Grupa ta stanowi jedynie 1,5 proc. wszystkich pracowników – wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service SA. Pracodawcy obawiają się jednak negatywnych skutków programu na większą skalę. Niemal jedna trzecia z nich uważa, że zmniejszy on dostęp do pracowników na rynku pracy.

– Jedynie 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500+. Na poziomie procentowym jest to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników, daje ponad 240 tysięcy osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach kraju – komentuje cytowany w komunikacie Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service SA.

Z badania wynika, że aż trzech na czterech beneficjentów programu 500 plus w ogóle nie zastanawiało się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia, natomiast co piąty deklaruje, że to zbyt mała kwota, by zachęcała do porzucania pracodawcy.

Czytaj też: Ponad 200 tys. osób rzuci pracę z powodu 500 plus?

Rezygnację z pracy, wśród beneficjentów, rozważa tylko 4,3 proc. osób. Wśród nich dominują młodzi pracownicy – 9,9 proc. osób w wieku od 18 do 34 roku życia w porównaniu do zaledwie 1,1 proc. osób od 35–44 lat oraz zarabiający 2-3 tys. zł (21,3 proc. rozważających rezygnację pracy).

Zabraknie rąk do pracy?
Już co trzeci pracodawca obawia się, że program 500 plus negatywnie wpłynie na dostępność pracowników na rynku pracy. Najczęściej są to przedsiębiorcy działający w produkcji i handlu – stanowili oni odpowiednio 42 proc. i 41 proc. badanych, którzy wyrazili takie obawy.

– Warto zwrócić uwagę, że istnieje związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500 plus zarabiających 2-3 tys. zł, a niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu. To właśnie w tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym poziomie, co może uzasadniać obawy pracodawców. Co więcej, właśnie w tych branżach widoczne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA.

Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w czerwcu i lipcu 2016 r. Wzięło w nim udział 498 pracowników z całej Polski, dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania.

Sprawdź także: 500 plus nie wpływa na wzrost bezrobocia kobiet

Badanie pracodawców zrealizowano na próbie 300 przedsiębiorstw dobranych w pod względem wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm: małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy.

Rodzina 500 plus
Program Rodzina 500 plus został uruchomiony 1 kwietnia br. Od tego czasu rodzice, mogą ubiegać się o świadczenie wychowawcze w wykokości 500 złotych miesięcznie, na drugie i każde kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach również na pierwsze. Wsparciem objęte są także wszytskie dzieci w rodzinach zastępczych.

Źródło: Work Service SA, PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: