SuperBiz wiadomości Portret polskiego dłużnika. Kobiety zadłużają się częściej

Portret polskiego dłużnika. Kobiety zadłużają się częściej

16.06.2015, godz. 16:10
BANK KREDYT UMOWA FINANSE DORADCA
foto: SHUTTERSTOCK

Jaki jest portret polskiego kredytobiorcy? Na to pytanie w swoim raporcie odpowiada Biuro Informacji Kredytowej. Według danych Biura z kredytów najczęściej korzystają Polacy z tzw. pokolenia X. Tu pożyczkobiorcami są głównie mężczyźni. Jeśli chodzi o przekrój całego społeczeństwa, pożyczki zaciągają jednak częściej kobiety.

Kto wchodzi w skład wspomnianego pokolenia X? To Polacy urodzeni w latach 1967-1981. 59 proc. kredytobiorców z tego grona to mężczyźni. W skali całego kraju kredyt ma już co drugi dorosły Polak (48,6 proc.) i okazuje się, że – ogólnie - zaciąganie pożyczek jest udziałem głównie pań. Stanowią one 51 proc. kredytobiorców w Polsce. Szczególnie widoczne jest to w grupie seniorów, gdzie kobiety są posiadaczkami aż 62 proc. zobowiązań finansowych.

ZOBACZ TEŻ: Emeryci mają problemy ze spłatą długów

Polacy z pokolenia X to osoby, które są najbardziej aktywne zawodowo. Decydują się na kredyty, dlatego że są w okresie, kiedy podejmuje się decyzję o zakupie mieszkania lub też próbuje się inwestować pieniądze pochodzące z pożyczki. Ponieważ w Polsce wciąż przesuwa się wiek, w którym młody człowiek uniezależnia się od rodziców, najmniej aktywne kredytowo jest z kolei pokolenie Y, czyli urodzeni pomiędzy 1982 a 1995 r. Kredyty w tej grupie wiekowej ma 37 proc. osób.

ZOBACZ TEŻ: Co piąty z nas bierze kredyt, bo nie starcza mu na życie

Jeśli chodzi o zaciągnie pożyczek pod względem województw, przoduje zachód Polski. BIK wskazuje, że największą aktywność kredytobiorców można zauważyć wśród mieszkańców województwa lubuskiego (52,8 proc.) najmniejsza zaś uwidacznia się w województwie podlaskim, gdzie tylko 39,1% osób korzysta z kredytu. Najwięcej kredytobiorczyń jest we wspomnianym województwie lubuskim, najwięcej kredytobiorców – w śląskim. Bez względu na płeć najmniej kredytów zaciągają mieszkańcy wschodu Polski - województw podkarpackiego i podlaskiego.

ZOBACZ TEŻ: Komu zaszkodzi ustawa antylichwiarska

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: