SuperBiz wiadomości Praca sezonowa w Norwegii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Praca sezonowa w Norwegii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

09.05.2017, godz. 15:07
Norwegia
foto: SHUTTERSTOCK

Norwegia wielu osobom wydaje się wymarzonym krajem na wyjazd za pracą sezonową. Słynie bowiem z wysokich zarobków, do tego oferuje ciekawe ulgi podatkowe, nawet tym, którzy przyjeżdżają tu tylko, by pracować sezonowo. Wyjaśniamy, jak długo można przebywać w Norwegii bez konsekwencji i ile można zarobić podczas pracy wakacyjnej.

Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, na jej terytorium możemy wjechać na dowód osobisty. Paszport warto jednak przy sobie posiadać, gdyż będzie milej widziany przez norweskich urzędników i policję. Polacy, jako obywatele UE, mogą przebywać na terenie Norwegii do trzech miesięcy bez żadnych zezwoleń, ale, by podjąć tu pracę, muszą się zarejestrować. Do tego potrzebna jest podpisana umowa o pracę z norweskim pracodawcą - taki dokument musimy posiadać bez względu na to, że przyjechaliśmy pracować sezonowo.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Niemczech. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Z nim idziemy na posterunek policji. Będziemy też potrzebować wspomnianego już paszportu, zdjęcia paszportowego do dokumentów, dokumentu od pracodawcy potwierdzającego nasze zatrudnienie i umowy o pracę. Co ważne, nie musimy posługiwać się językiem norweskim. Skandynawowie słyną z doskonałej znajomości angielskiego i w tym języku możemy ich dopytać o wszelkie zawiłości prawne.

ZOBACZ TEŻ: Wszczepili pracownikom mikrochipy. Mają zastąpić karty identyfikacyjne w pracy

Jadąc do Norwegii, musimy pamiętać, że w kraju tym nie obowiązuje ustawowa stawka minimalna za pracę. Kwestię tę ustalamy bezpośrednio z naszym pracodawcą, który nie ma jednak prawa oferować nam stawki niższej, niż wypłaca za taką samą pracę swoim norweskim podwładnym. Jeszcze przed wyjazdem warto więc zorientować się, jakie są zarobki w poszczególnych branżach. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, „zajęciami najlepiej płatnymi jest praca przy przeprowadzkach, sprzątanie biura oraz pielęgnacja zieleni”. Za godzinę pracy przy takim zajęciu zarobić możemy ok. 180 koron norweskich (80 zł). Ile zarobimy w innych zawodach?

- kelner – 124 korony (55 zł) za godzinę
- roznosiciel gazet – 115 koron (51 zł) za godzinę
- sprzątacz ulic – 150 koron (70 zł) za godzinę
- malarz domów – 119 koron (53 zł) za godzinę
- zbieracz owoców – 11-27 koron (5-12 zł) za kilogram

Należy pamiętać o tym, że z zarobionych pieniędzy musimy rozliczyć się z norweską skarbówką. Kiedy pracujemy krócej niż pół roku, otrzymujemy od norweskiego fiskusa tzw. D-nummer otrzymywany wraz z kartą podatkową, na jego podstawie będziemy się mogli rozliczyć i założyć konto w norweskim banku – na nie wpłynie nasze wynagrodzenie oraz zwrot z podatku. Dla pracowników sezonowych przewidziano ulgę w postaci 10 proc. od ich wynagrodzenia brutto (maksymalnie wynosi ona 40 tys. koron, czyli 17,8 tys. zł). Możemy się o nią starać, jeśli przebywamy w Norwegii do 183 dni w okresie 12 miesięcy. Więcej o przydatnych ulgach przeczytasz tutaj >>>

Źródła: pl.coinmill.com, wynagrodzenia.pl, msz.gov.pl, skatteetaten.no, mojanorwegia.pl, pracujwunii.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: