SuperBiz wiadomości Radio ZET: Prokuratura zbada przetarg na Caracale

Radio ZET: Prokuratura zbada przetarg na Caracale

28.10.2016, godz. 11:59
H225M Caracal
foto: wikimedia.org

Śledczy podjęli decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie przetargu na Caracale - informuje Radio ZET. Prokuratura podejrzewa, że cały wybór francuskich śmigłowców mógł być ustawiony. Sprawę potwierdził rzecznik prokuratury prok. Michał Dziekański.

Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2014-2015, a zatem na pewno obejmie byłego ministra obrony Tomasza Siemoniaka. Śledczy będą badać, czy działał na szkodę MON-u, ustawiając przetarg na Caracala i czy miał z tego jakieś korzyści - czytamy na stronie "Radio ZET".

Zobacz również: Negocjator zdradza kulisy przetargu ws. Caracali. "Coś co nie powinno mieć miejsca"

Rzecznik podał, podstawą śledztwa jest art. 231 Kk, który przewiduje karę do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień. Inną podstawą jest art. 305, który stanowi, że kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Prokuratura zajmie się całym procesem zakupu helikopterów typu Caracal, czyli całym procesem negocjacji zakupu tychże helikopterów, z podpisaniem kontraktu, a następnie później odstąpieniem strony francuskiej od zobowiązań offsetowych. Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - mówił kilka dni temu prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Niedawno o możliwych nieprawidłowościach przy przetargu zawiadomił CBA poseł PiS Michał Dworczyk. Również posłowie PO złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązku i działania na szkodę Skarbu Państwa ws. zakończenia przetargu na śmigłowce. Dziekański powiedział, że te zawiadomienia jeszcze nie wpłynęły.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Źródło: "Radio ZET"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: