SuperBiz wiadomości Rafalska: 500 Plus jest droższe niż sądziliśmy

Rafalska: 500 Plus jest droższe niż sądziliśmy

01.12.2016, godz. 11:22
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: Super Express

- Program Rodzina 500 plus kosztuje więcej niż planowaliśmy - stwierdziła w rozmowie z RMF FM Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy, polityki społecznej. Uspokoiła jednak rodziców i zapewniła, że w budżecie są zapewnione 23 mld zł na wypłaty świadczenia w 2017 roku.

- Środki na wypłatę 500 plus są absolutnie w pełnej kwocie zagwarantowane. (...) To są zobowiązania prawnie zdeterminowane. Wypłacimy te zobowiązania - powiedziała Rafalska w środę w RMF FM.

Zobacz też: Zasiłki rodzinne 2017. O ile wzrosną i jak będą przyznawane?

Zaznaczyła, że "absolutnie nie może być takiej sytuacji, że ktoś nie dostanie w określonym, wymaganym czasie wypłaty 500 plus". - Samorządy już grzmią, że w grudniu może brakować pieniędzy. A ja podkreślam: resort finansów potwierdził, jest zagwarantowane pełne zapotrzebowanie na środki na realizację programu. Proszę się nie martwić - apelowała.

Przekonywała, że również w kolejnych latach pieniądze będą. - Na wypłatę świadczenia 500 plus ponad 23 miliardy już są zaplanowane w budżecie, który już jest w tej chwili procedowany - przypomniała.

Minister podkreśliła, że nie ma mowy o rozszerzeniu programu na dorosłe, ale uczące się dzieci.

Czytaj koniecznie: Nowy przekręt 500 plus? Świadczenie na dziecko z placówki opiekuńczej

- Mówimy od samego początku, że mamy rok czasu na ocenę naszego programu. Tę ocenę w odniesieniu do innych świadczeń przedstawimy, natomiast musimy pozwolić żeby w pierwszym roku bez żadnych zmian ten program funkcjonował, bo chcieliśmy go dokładnie policzyć. Nasze prognozy były oparte o szacunki. Dzisiaj ten program policzył się w życiu wiemy, ile on kosztuje. Kosztuje więcej niż planowaliśmy - tłumaczyła Rafalska.

Program "Rodzina 500 Plus" został uruchomiony w kwietniu bieżącego roku. Pierwsze świadczenia trafiły do rodzin na przełomie kwietnia i czerwca. Do otrzymywania 500 zł na dziecko są rodziny z co najmniej dwójką potomstwa oraz od pierwszego dziecka rodziny, w których dochód na głowę w gospodarstwie domowym nie przekracza 800 zł.

 

Źródło: RMF FM

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: