SuperBiz wiadomości Rejestracja kart prepaid: operatorzy nie powinni kserować dowodu

Rejestracja kart prepaid: operatorzy nie powinni kserować dowodu

16.08.2016, godz. 13:16
Telefon komórkowy
foto: EAST NEWS

Operatorzy, u których rejestrujemy karty prepaid nie mają prawa kserować naszych dowodów osobistych ani innych dokumentów tożsamości – informuje Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO).

Stanowisko GIODO w tej sprawie pojawiło się właśnie na stronie internetowej Urzędu w związku z sygnałami, które napływały do niego w tej sprawie. 

GIODO wyjaśnia, że abonenci będący osobami fizycznymi rejestrując telefon mają obowiązek podawać jedynie imię i nazwisko oraz numer PESEL (jeżeli go posiadają). W przypadku cudzoziemców należy podać nazwę serię i numer dowodu potwierdzającego tożsamość; w przypadku cudzoziemca, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego UE albo Konfederacji Szwajcarskiej – podać trzeba numer paszportu lub karty pobytu.

Zobacz także: Uwaga na oszustów. Jak NIE NALEŻY rejestrować karty prepaid

Zdaniem GIODO z przepisów nie wynika, że firmy maja prawo kserować lub skanować nasze dowody (lub inne przedstawiane dokumenty tożsamości).

– Przekazanie przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu kopii (ksero czy skanu) dowodu osobistego powodować może – sygnalizowane przez GIODO w procesie legislacyjnym – problemy z właściwym przestrzeganiem zasad ochrony danych osobowych, w tym w zakresie ich gromadzenia, zabezpieczenia – czytamy na stronie GIODO.

Czytaj również: Bonusy za rejestrację kart prepaid [PORÓWNANIE OFERT]

Urząd informuje, że biorąc pod uwagę funkcję dowodu osobistego oraz zasady wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dąży do ograniczenia praktyki kopiowania dowodu osobistego na rzecz jego okazywania i ewentualnego spisywania danych widniejących w dowodzie w sytuacjach, gdy zezwala na to przepis prawa.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: