SuperBiz wiadomości Rio 2016. Brazylia emituje specjalne monety na igrzyska [ZDJĘCIA]

Rio 2016. Brazylia emituje specjalne monety na igrzyska [ZDJĘCIA]

06.08.2016, godz. 14:21
Moneta
foto:

Od 5 sierpnia sportowe emocje zawładną całym globem! XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie rozegrają się w Rio de Janeiro. Zgodnie z przyjętym zwyczajem kraj – gospodarz olimpiady wyemitował z tej okazji zestaw oficjalnych monet.

W skład pierwszego w historii oficjalnego programu monet olimpijskich z Ameryki Południowej wchodzą unikalne kolekcje nawiązujące do dyscyplin sportowych oraz dziedzictwa kulturowego Brazylii. Za dystrybucję monet w Polsce odpowiada Skarbnica Narodowa.

Zobacz również: Specjalne monety NBP na igrzyska w Rio [ZDJĘCIA]

– Dotychczas Bank Centralny Brazylii wyemitował zaledwie kilka monet kolekcjonerskich – mamy więc do czynienia z jedną z nielicznych emisji w historii tego kraju. Oficjalny program monet „Igrzyska Olimpijskie Rio 2016" jest pierwszym tak dużym i imponującym przedsięwzięciem numizmatycznym w Brazylii, co czyni go ciekawostką w świecie kolekcjonerskim – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet olimpijskich Rio 2016 w Polsce.

Dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim oficjalny zestaw 16 srebrnych monet olimpijskich Rio 2016. To prawdziwa gratka dla fanów numizmatyki. Kompozycję 16 monet tworzą 4 srebrne serie – w każdej z nich znajduje się numizmat, na którego awersie przedstawiono motyw kulturowy nawiązujący do brazylijskiej muzyki, architektury, fauny lub flory. Co ciekawe, każda z monet poświęconych danej dziedzinie kulturowej ma wspólny rewers, ukazujący olimpijską rywalizację. Umieszczono na nich sportowców, a także wybrane miejsca Brazylii, które staną się areną walki o medale podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

Na rewersach monet z muzyką umieszczono zawodników grających w siatkówkę na słynnej plaży Copacabana, z kolei na tych prezentujących egzotyczną faunę pokazano dwóch kolarzy jadących przez Park Narodowy Tijuca – największy na świecie las leżący w obrębie miejskiej aglomeracji. Rewers na monetach prezentujących brazylijską architekturę przestawia biegaczy w Parku Flamengo – jest to największy park publiczny w Rio położony między centrum miasta a Copacabaną. To właśnie w tym miejscu będą rywalizować olimpijscy kolarze szosowi oraz chodziarze. Na rewersie monet z brazylijską fauną przedstawiono wioślarzy na jeziorze Rodrigo de Freitas – to tu odbędą się zawody kajakarzy i wioślarzy.

Limitacja każdej z 16 srebrnych monet jest najniższa w historii – to zaledwie 25 000 egzemplarzy na cały świat. – Dla porównania: program srebrnych monet olimpijskich Londyn 2012 przewidywał emisję 95 000 sztuk każdej z monet, natomiast srebrne monety z programu olimpijskiego Pekin 2008 zostały wyemitowane w ilości aż 160 000 sztuk. Limitacja monet Rio 2016 jest więc ponad 6-krotnie mniejsza niż ta z 2008 roku – dodaje Adam Zieliński.

Sprawdź koniecznie: Rio 2016. Ile polscy olimpijczycy mogą zarobić na igrzyskach?

Polscy kolekcjonerzy mogą dodatkowo wzbogacić swoje zbiory o inny, również 16-elementowy zestaw monet olimpijskich w blistrach kolekcjonerskich. Monety wybito w bimetalu - centrum zostało wykonane ze stali nierdzewnej, natomiast pierścień zewnętrzny to stal platerowana brązem. Połączenie srebrno-złotej kompozycji kolorystycznej z kunsztownie wykonanymi motywami sprawia, że taka kolekcja stanie się cenną pamiątką numizmatyczną. Każda z tych monet o nominale 1 reala jest również prawnym środkiem płatniczym w Brazylii. Na ich awersach przedstawiono różne dyscypliny olimpijskie oraz paraolimpijskie, które będą rozgrywane w Rio de Janeiro.

– Osobiście wierzę, że oficjalny program monet olimpijskich z Rio de Janeiro stanie się cenną pamiątką po emocjonujących zawodach zakończonych sukcesami polskich reprezentantów. Zwieńczeniem filozofii ruchu olimpijskiego jest pięć splecionych ze sobą kół, symbolizujących pięć współzawodniczących kontynentów. Nieprzypadkowo symbol ten został uwieczniony na każdej z olimpijskich monet – przypomina o uniwersalnych wartościach, jakie niesie ze sobą sport i zdrowa rywalizacja – komentuje Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

 

Źródło: materiały prasowe

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: