SuperBiz wiadomości Rio 2016. TVP straci miliony złotych na igrzyskach?

Rio 2016. TVP straci miliony złotych na igrzyskach?

08.08.2016, godz. 17:01
Igrzyska olimpijskie
Igrzyska olimpijskie foto: internet

Telewizja Polska jako jedyna polska stacja telewizyjna wykupiła prawa do transmisji Igrzysk Olimpijskich w Brazylii. Okazuje się jednak, że może stracić na tym aż 20 mln zł. Domy mediowe szacują, że koszty wykupienia praw będą dwukrotnie większe niż spodziewane zyski z reklam.

TVP nabyła prawa do transmisji letnich igrzysk w Rio w pakiecie z prawami do Zimowych Igrzysk w Soczi w 2014 r. Za całość zapłacono ok. 20 mln euro (ponad 80 mln zł). Szacuje się, że każda z tych dwóch imprez kosztowała Polska Telewizję po 40 mln zł.

Zobacz również: Rio 2016. Brazylia emituje specjalne monety na igrzyska [ZDJĘCIA]

- Rio powinno zapewnić Telewizji Polskiej ok. 20 mln zł przychodów z reklam - mówi w "Gazecie Wyborczej" Joanna Nowakowska, menedżer ds. komunikacji i analiz rynku w agencji mediowej MEC. To zaledwie połowa tego, ile TVP mogła wydać na prawa do transmisji tego wydarzenia. - Publiczny nadawca pewnie odniesie korzyści głównie wizerunkowe, a nie finansowe - dodaje Nowakowska.

Telewizja Polska ostatnio nie ma szczęścia do zakupów praw do transmisji wydarzeń sportowych. Chociaż podczas transmisji meczów Euro 2016 TVP regularnie gromadziła większą publiczność, to Polsat zarobił na imprezie znacznie więcej pieniędzy - wynika z danych przygotowanych dla "Wyborczej" przez agencje mediowe Starcom Polska i MEC.

Polsat zarobił na reklamach w czasie ME w piłce nożnej 37,7 mln zł. Z kolei TVP zarobiła jedynie 21 mln zł, ale ok. 40 mln zł zapłaciła Polsatowi za sublicencję umożliwiającą pokazywanie tylko części meczów na swoich antenach.

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: