SuperBiz wiadomości Rok temu zmarł Jan Kulczyk

Rok temu zmarł Jan Kulczyk

29.07.2016, godz. 20:08
Jan Kulczyk
Jan Kulczyk foto: Super Express

Mija pierwsza rocznica śmierci najbogatszego Polaka Jana Kulczyka. Biznesmen zmarł nagle 28 lipca 2015 roku w wieku 65 lat w wyniku powikłań po zabiegu kardiologicznym. Gdyby żył, zapewne byłby dziś na ślubowaniu polskich olimpijczyków, których zawsze mocno wspierał.

Jan Kulczyk, nazywany przez niektórych doktorem Janem (doktorat z prawa międzynarodowego uzyskał w 1975 r. po obronie pionierskiej pracy na temat stosunków państwowych RFN i NRD), był nie tylko biznesmenem, który potrafił z niejednego interesu stworzyć biznesowego giganta.

Zobacz koniecznie: Najbogatsi Polacy. Kto zyskał, kto stracił [RANKING]

Hojnie wspierał również kulturę, sportowców czy potrzebujących. Do historii przejdzie wzruszający gest biznesmena, który zlicytował brązowy medal olimpijski Zofii Noceti-Klepackiej, która chciała w ten sposób pomóc chorej dziewczynce. Kulczyk sięgnął głęboko do kieszeni, a wylicytowany krążek zwrócił żeglarce. Więcej o tej historii przeczytasz TUTAJ

Grzyby, chemia i maszyny rolnicze - to biznesowe przecieranie szlaków w wykonaniu Jana Kulczyka. Dzięki pieniądzom uzyskanym od ojca robiącego interesy w Berlinie Zachodnim w czasie PRL-u, zmarły miliarder stawiał swoje pierwsze kroki w biznesie. I choć Kulczyk przez całe życie odkupował i sprzedawał firmy z zyskiem, to na krytykę reagował w ten sposób - "Jeśli to takie proste, dlaczego nikt nie robi tego co ja?".

O pierwszym milionie Kulczyka przeczytasz TUTAJ

W ubiegłym roku Kulczyk w zestawieniu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", po raz kolejny z rzędu zajął pierwsze miejsce z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł. Po jego śmierci miliardera jego majątek odziedziczyło dwoje dorosłych dzieci: Dominika i Sebastian Kulczyk.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: