SuperBiz wiadomości Rozmowa najlepszym lekiem

Rozmowa najlepszym lekiem

21.04.2010, godz. 02:00
Rozmowa najlepszym lekiem
foto: Brak agencji
Przeceniłeś swoje możliwości i nie masz z czego spłacać zaciągniętego kredytu? Masz kłopoty finansowe, a twój dług w banku stał się dla ciebie kulą u nogi? Nie załamuj się - są rozmaite możliwości wybrnięcia z chwilowych kłopotów. Podpowiadamy ci, co możesz zrobić, by wyjść na prostą.

Zacznij od spojrzenia prawdzie w oczy i pozbycia się złudzeń: bank nie podaruje ci długu. Wcześniej czy później i tak będzie on musiał być spłacony. Dlatego próśb o jego darowanie możesz zaniechać od razu. To bowiem nic nie da, a bank może uznać, że próbujesz być wobec niego nieuczciwy.

Nie kręć też i nie unikaj kontaktów z bankiem. Jeśli stwierdzi on, że wykazujesz złą wolę, będzie ci bardzo trudno przekonać go, że masz dobre intencje i że szczerze chcesz znaleźć rozwiązanie swoich chwilowych kłopotów. W twoim interesie jest przekonanie banku, że zostałeś ciężko doświadczony przez los - np. straciłeś pracę (podaj szczerze i konkretnie powody twoich problemów) - ale zależy ci na uczciwym zwrocie długu. I, co ważne, że podejmujesz wysiłki, by wyjść z chwilowych kłopotów.

Dlatego dobrze jest przedstawić jakiś konkretny plan działania, program wyjścia z tarapatów. Wówczas bank może dostrzec, że nie masz roszczeniowego podejścia.

Działaj szybko

Niezwykle ważne jest to, byś działał szybko - najlepiej jeszcze zanim dadzą o sobie znać skutki twoich kłopotów finansowych. Gdy podejrzewasz, że będziesz miał problem ze spłatą kredytu, od razu poinformuj o tym bank. Absolutnie nie możesz dopuścić do powstania jakichkolwiek zaległości w spłacie.

Ze swoim problemem zgłoś się osobiście do kierownika (albo szefa działu zajmującego się kredytami) twojego oddziału banku. On powinien ci pomóc w znalezieniu rozwiązania.

Aneks do umowy

Kierownik oddziału najprawdopodobniej doradzi ci, byś złożył u niego odpowiedni wniosek (o co - to zależy od tego, jakie rozwiązanie przyjmiecie). Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony, podpiszesz z bankiem aneks do umowy kredytowej.

Licz się z tym, że za rozwiązanie problemu będziesz musiał zapłacić - i to wcale nie tylko w formie ewentualnych opłat, np. za rozpatrzenie wniosku czy sporządzenie aneksu. Aneks zmieni warunki twojej umowy z bankiem. Po tej zmianie będą one z pewnością mniej korzystne (np. wydłużenie czasu spłaty kredytu będzie oznaczać, że w sumie zapłacisz bankowi większe odsetki).

Co może ci zaproponować bank

Prolongata (odroczenie) spłaty kredytu. W umówionym okresie (np. przez kilka miesięcy) nie płacisz rat (dotyczy to tzw. rat kapitałowych - odsetki trzeba wciąż regularnie spłacać).

"Przeniesienie długu" - np. z pożyczki gotówkowej, o sztywnych terminach płacenia rat, na kredyt w ROR, gdzie terminy spłaty długu są elastyczne.

Zastąpienie kilku mniejszych kredytów jednym kredytem konsolidacyjnym, który pozwoli ci spłacić wszystkie zobowiązania (obciążenia powinny być mniejsze).

Zmniejszenie wysokości długu (np. sprzedajesz samochód i zmniejszasz dług i raty, a gdy twoja sytuacja się poprawi, to szybciej spłacisz kredyt i weźmiesz nowy - na nowe auto).

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: