SuperBiz wiadomości Rząd: Do 2025 roku milion elektrycznych aut w Polsce

Rząd: Do 2025 roku milion elektrycznych aut w Polsce

29.08.2016, godz. 11:18
Samochody elektryczne
foto: Archiwum

Rząd Beaty Szydło planuje, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździło milion elektrycznych samochodów, które ładować będzie można w 32 miastach i wzdłuż głównych tras - informuje "Rzeczpospolita". PiS nie zamierza jednak dopłacać do zakupu aut z napędem elektrycznym, jak ma to miejsce na Zachodzie.

Rządowy plan upowszechnienia w Polsce elektrycznych pojazdów rozpisany jest na trzy etapy.

W pierwszej kolejności uruchomione mają zostać pilotażowe programy wspierania tworzenia infrastruktury ładowania czy flot elektrycznych samochodów usługowych przy współudziale NFOŚiGW. W miastach powstać mają również strefy tylko dla pojazdów bezemisyjnych. Ta pierwsza faza programu ma potrwać do 2018 r.

Zobacz również: W tych miastach nie wjedziesz do centrum samochodem [ZDJĘCIA]

Kolejna faza, zaplanowana na lata 2019-2020 zakłada natomiast rozwój infrastruktury ładowania w 32 wytypowanych aglomeracjach i przy najważniejszych trasach. Jak pisze dziennik, stacje ładowania mają się pojawić między innymi przy budynkach administracji publicznej, ale niewykluczone, że w projekt zostaną włączone kontrolowane przez Skarb Państwa Orlen i Lotos.

W dalszej kolejności w ramach "Planu rozwoju elektromobilności" do pojazdów z napędem elektrycznym ma się przesiąść administracja publiczna, a dodatkowo w rozwój elektromobilności ma zaangażować się przemysł motoryzacyjny dostarczając części i komponenty dla producentów elektrycznych samochodów. Realizacja tej trzeciej fazy programu rozwoju elektromobilności ma potrwać do 2025 roku.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę na jedną istotną wadę projektu. Gabinet Szydło nie przewiduje dopłat do zakupu elektrycznych aut jak to ma miejsce we Francji, Niemczech, Norwegii czy USA.

Cytowany przez dziennik wiceminister Kurtyka ujawnia, że prowadzone są co prawda rozmowy z resortem finansów, ale głównie w sprawie ulg dla firm decydujących się na zakup tego typu pojazdów. Chodzi między innymi o zwolnienie elektrycznego samochodu z akcyzy i konieczności prowadzenia księgi ewidencji pojazdu, a także ulgi w podatki VAT.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: