SuperBiz wiadomości Mundurowi znów dostaną 100 proc. pensji na zwolnieniu

Mundurowi znów dostaną 100 proc. pensji na zwolnieniu

28.10.2016, godz. 16:35
kroki, żołnierze, marsz, mundur, Wojsko Polskie
foto: EAST NEWS

Przywilej 100 procent wynagrodzenia za czas choroby dla służb mundurowych zostanie przywrócony. Taką oficjalną deklarację złożył szef MSWiA Mariusz Błaszczak podczas ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Rząd PO-PSL zrównał w 2012 roku procentowe wynagrodzenie służb mundurowych za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim z procentowym wynagrodzeniem chorobowym cywilów. Od tego czasu obowiązuje 80 proc. stawka za każdy dzień absencji przeznaczonej na powrót do zdrowia. Z punktu widzenia policjantów, żołnierzy itd. zmiana ta była niekorzystna. Jej wprowadzenie spowodowane było jednak skalą patologii, do jakich dochodziło na tym tle – funkcjonariusze nadużywali zwolnień.

Obecny szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział jednak, że zmiana zostanie cofnięta. Pierwszy raz złożył taką deklarację w lipcu, w ostani czwartek (27.10) powtórzył ją podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego (to organ, w którym zasiadają przedstawiciele związków zawodowych, rządu oraz pracodawców).

Czyta również: Pełna pensja dla chorych mundurowych

Przywrócenia poprzednich zasad wynagradzania osób przebywających na zwolnieniach chorobowych domagają się związki zawodowe. Związki postulowały nie tylko o powrót do zmian sprzed 2012 roku, ale również o wydłużenie czasu, podczas którego chory otrzymywał 100 proc. wynagrodzenia o 90 dni. Podczas czwartkowych rozmów zapowiedziano, że czas ten wyniesie 30 dni.

Informacje o tym, że MSWiA zamierza przywrócić przywileje dla mundurówek znajdziemy również na oficjalnej stronie resortu. Z kolei Biuro prasowe MSWiA informuje, że obecnie trwają prace nad projektem i nie można na tę chwilę wskazać dokładnej daty wprowadzenia zmian.Źródło: bankier.pl, mswia.gov.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: