SuperBiz wiadomości Rząd zajmuje się podatkiem handlowym

Rząd zajmuje się podatkiem handlowym

18.10.2016, godz. 13:53
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Rząd zajmuje się poprawkami w podatku handlowym, który skrytykowała Komisja Europejska. Nowy projekt ustawy przewiduje zawieszenie planowanych zmian do 2018 roku.

Projekt ustawy, nad którym pracuje rząd, przewiduje zawieszenie obowiązywania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku. To reakcja na krytykę Komisji Europejskiej, która wstrzymała zaproponowaną ustawę o podatku od hipermarketów. Ustawa ta wprowadzała dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł.

Zobacz: Pepsi i Mirinda z mniejsza ilością cukru

- W konsekwencji w przypadku stwierdzenia przez Komisję Europejską, iż przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z rynkiem wewnętrznym, nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej, którą trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami. Jednocześnie należy zaznaczyć, że obecnie nie ma potrzeby uchylania w całości ustawy, jedynie przejściowo należy wstrzymać funkcjonowanie podatku - podkreśla Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do ustawy.

Zobacz: Narodowa karta płatnicza- co to jest?

Zawieszenie nowego podatku od sprzedaży detalicznej ma negatywnie wpłynąć na wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od handlu za okres wrzesień 2016 r. - grudzień 2017 r. W 2016 r. będzie to kwota 472,6 mln zł, natomiast w 2017 r. kwota 1 mld 590,6 mln zł.

Żródło: tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: