SuperBiz wiadomości Seniorzy toną w długach

Seniorzy toną w długach

24.05.2017, godz. 13:06
Emeryt, emerytura, renta, rencista, staruszek
foto: Super Express

Niemal co drugi senior ma długi. W ciągu roku dług polskich seniorów wzrósł o 40 proc. i  osiągnął poziom 3 mld zł. Starsi Polacy mają za niskie emerytury, które nie wystarczają im na pokrycie kosztów nawet bardzo skromnego życia. Seniorzy zalegają z regulowaniemr achunków i biorą pożyczki, których nie są w stanie spłacać.

Polscy seniorzy toną w długach. Z Krajowego Rejestru Długów wynika, że w sumie polscy seniorzy zadłużeni są na 3 mld zł. Średni dług osoby starszej to 12,3 tys. zł. Pula ta rośnie w zastraszającym tempie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – seniorzy mają za niskie emerytury lub renty, które  nie wystarczają na życie. Starsi Polacy muszą zaciągać pożyczki na spłatę bieżących zobowiązań i jak tego by było mało, zapożyczają się na dzieci i wnuki. Aż 21 proc. długów senioralnych stanowią zobowiązania wobec banków i innych instytucji pożyczkowych (tzw. parabanków). Około 20 proc. to zaległe rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz. Około 13 proc. to zaległości związane z abonamentem telewizyjnym, internetem, telefonem. Okazuje się, że seniorzy nie płacą alimentów (5 proc.) i mandatów za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu (2 proc.).

Zobacz: Ile wyniesie Twoja emerytura

Z Krajowego Rejestru Długów wynika, że najbardziej zadłużone są kobiety. Aż 62 proc. seniorek ma kłopoty finansowe. Ale okazuje się, że w tej grupie znajduje się wiele wdów, które przejęły długi zmarłych współmałżonków.

tagi: pożyczki
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: