SuperBiz wiadomości Skandal! Sieroty z domów dziecka nie mają prawa do 500 plus

Skandal! Sieroty z domów dziecka nie mają prawa do 500 plus

15.07.2016, godz. 14:14
Dajcie 500 plus sierotom!
Dajcie 500 plus sierotom! foto: SHUTTERSTOCK

Rzecznik praw obywatelskich domaga się objęcia wszystkich sierot programem „Rodzina 500 plus". W związku z tym Adam Bodnar wystosował pismo do minister rodziny Elżbiety Rafalskiej. Żąda w nim zmiany przepisów regulujących system przyznawania świadczeń wychowawczych. Zgodnie z obowiązującym prawem osieroconym dzieciom, które przebywają w domach dziecka, nie przysługuje wsparcie w kwocie 500 zł miesięcznie.

W opinii RPO dzieci, które wychowują się w domach dziecka, są traktowane gorzej niż małoletni, którzy trafili do rodzin zastępczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzicom zastępczym przysługuje prawo do pobierania świadczenia wychowawczego bez względu na dochody, podczas kiedy wychowankowie z domów dziecka nie dostają ani złotówki.

- Wykształcenie i przygotowanie do życia dzieci wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla rodziców, lecz w przypadku dzieci pozbawionych pieczy i wsparcia rodziców bariery ekonomiczne także stanowią istotne ograniczenie w realizacji życiowych planów i uniemożliwiają młodym ludziom lepszy start – pisze w liście do Elżbiety Rafalskiej Adam Bodnar (cyt. za finanse.wp.pl). – Trudno jest określić, czemu w istocie, poza względami oszczędnościowymi, służyć ma wprowadzone ograniczenie. Dodatkowe wsparcie osamotnionych opiekuńczo dzieci stanowiłoby inwestycję na przyszłość – dodaje rzecznik.

Przeczytaj również: 500 plus dla ciężarnych. Jest już nowy projekt!

Program „Rodzina 500 plus" reguluje Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Podczas prac legislacyjnych o uwzględnienie w niej osieroconych mieszkańców domów dziecka wnioskowała Magdalena Kochan, posłanka PO. Jak argumentowała, wychowankowie takich domów wkraczają w dorosłość bez środków do życia, przez co mają nierówne szanse. Proponowana poprawka do ustawy nie spotkała się jednak z poparciem większości parlamentarnej.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: