SuperBiz wiadomości Skandal w Finlandii: Scena egzekucji na monecie 5 euro

Skandal w Finlandii: Scena egzekucji na monecie 5 euro

26.04.2017, godz. 16:14
euro w Finlandii
foto: Archiwum

Skandal w Finlandii za sprawą okolicznościowej monety 5 euro. Finowie chcąc upamiętnić 100. rocznicę wojny domowej, wypuścili do obiegu specjalną wersję monety, na której znalazła się scena egzekucji. Awers monety wywołał w kraju oburzenie. Ministerstwo Finansów zapowiada wycofanie jej z użycia.

Okolicznościowa moneta 5 euro przedstawia wizerunek żołnierzy celujących do grupy więźniów. Twórca zainspirował się zdjęciem pochodzącym z 1918 roku, które znajduje się w fińskich zasobach archiwalnych. Po ogłoszeniu niepodległości w Finlandii w 1917 r. wybuchła wojna domowa między frakcją białych, wspieraną m.in. przez Niemcy, a czerwonych, których wspierała Rosja sowiecka - podaje serwis rp.pl.

Zobacz również: Najbardziej zadłużone kraje UE: "Liderem" Grecja, Estonia ostatnia. A Polska?

– Nie przywiązałem wystarczającej wagi do strony wizualnej. Jest mi przykro z powodu tego, co się wydarzyło – wyjaśnił w komunikacie fiński minister finansów Petteri Orpo.

Z kolei na rewersie feralnej monety widnieje wieża stadionu olimpijskiego w Helsinkach, budowanego w latach 1934-1938 z myślą o letnich igrzyskach w 1940 roku. To miała być pierwsza z pięciu serii okolicznościowych monet upamiętniających okres niepodległości Finlandii w latach międzywojennych.

Czytaj też: Watykan kończy z walutą euro. Interweniował sam papież Franciszek

Kontrowersyjne 5 euro miało wejść do przedsprzedaży w sklepie internetowym na początku maja. Do obiegu miało trafić kilkanaście tysięcy sztuk monet. Teraz staną się one obiektem pożądania dla wielu numizmatyków.

 

Źródło: rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: