SuperBiz wiadomości Sklepy spożywcze znikają z mapy Polski

Sklepy spożywcze znikają z mapy Polski

14.02.2017, godz. 16:22
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

W ciągu roku znika od 3 do 4 tys. sklepów tradycyjnych. Najwięcej ubywa spożywczaków - nawet 2 tys. Za to świetlana przyszłość czeka sklepy internetowe.

W Polsce każdego roku z rynku znika od 3 do 4 tys. sklepów stacjonarnych. Około 2 tys. to sklepy z żywnością. W ich miejsce powstają sieciowe delikatesy działające zwykle na zasadzie franczyzy. Małym spożywczakom uciekają klienci, bo zwykle w takim sklepiku jest drożej, a konsumenci kupują tam tylko pojedyncze produkty, których w danej chwili im zabraknie.

Zobacz: Alma ostatecznie bankrutuje

Mniejsze sklepy znikają także przez ekspansję dyskontów, które oferują coraz więcej produktów dobrej jakości. Jednak wszystko wskazuje na to, że i ich złote czasy się kończą. Jak podaje „Rzeczpospolita” znacznie spowolnił rozwój rynku dyskontów – choć w porównaniu z innymi wciąż ma się całkiem nieźle. W minionym roku Biedronka otworzyła 86 sklepów, czyli o 14 mniej niż planowano, podczas gdy w poprzednich latach powstawało kilkaset sklepów na terenie naszego kraju.

Zobacz: Prawo przedsiębiorcy. Kiedy wejdzie w życie?

Zatrzymał się rozwój hipermarketów, ale obroty segmentu zaczną już rosnąć, choć nieznacznie. Dobre prognozy są dla sklepów internetowych oferujących żywność, które na razie królują w dużych miastach. Obecnie korzysta z nich ok. 24 proc. Europejczyków. A sam sklep Frisco w minionym roku miał o połowę więcej klientów niż rok wcześniej.

źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: