SuperBiz wiadomości Średnia krajowa za styczeń dużo lepsza niż przed rokiem

Średnia krajowa za styczeń dużo lepsza niż przed rokiem

16.02.2016, godz. 16:19
banknoty
foto: FOTO SE

GUS opublikował dziś dane dotyczące średnich zarobków Polaków w styczniu br. Według szacunków Urzędu w styczniu zarabialiśmy średnio 4101,36 zł brutto. To dużo lepszy wynik niż przed rokiem, kiedy średnia krajowa wynosiła 3942,78 zł brutto.

Należy jednak zaznaczyć, że gorzej jest w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, kiedy średnia krajowa była rekordowa i wyniosła 4515,28 zł brutto. Fakt, że Polacy zarabiają coraz więcej, cieszy, ale dla wielu osób dane GUS-u są smutną niespodzianką.

ZOBACZ TEŻ: Średnia krajowa to fikcja. Ile naprawdę zarabiają Polacy?

Mowa tu o tych, którzy pracują na śmieciówkach i wykupują sobie w NFZ dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, bo tego świadczenia nie opłaca im pracodawca. Ich miesięczna składka wynosi obecnie 385 zł i będzie obowiązywała do końca I kwartału 2016 r. (wysokość składki zmienia się co trzy miesiące).

Wylicza się ją właśnie na podstawie średniej krajowej ogłoszonej przez GUS. Im wyższa jest średnia, tym więcej muszą zapłacić dobrowolnie ubezpieczeni, a tym samym mają mniej środków na życie. W porównaniu z zeszłym miesiącem dobrowolnie ubezpieczeni teraz płacą więcej aż o 18 zł.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: