SuperBiz wiadomości Średnio 583 zł wydamy na gwiazdkowe prezenty. Co kupić, by były trafione

Średnio 583 zł wydamy na gwiazdkowe prezenty. Co kupić, by były trafione

14.12.2015, godz. 12:43
prezenty świąteczne
foto: EAST NEWS

Tuż przed Bożym Narodzeniem wielu z nas ogarnia prawdziwa zakupowa gorączka, bo zależy nam na tym, aby wybrać prezenty, które zachwycą naszych bliskich. Ale, jak wiadomo, nie jest to łatwe – w końcu każdy ma inny gust i różne potrzeby. Dlatego też firma Deloitte przygotowała raport, w którym możemy przeczytać o najbardziej pożądanych przez Polaków podarunkach na tegoroczną Gwiazdkę. Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać majątku, by uszczęśliwić rodzinę i przyjaciół.

583 zł - tyle na prezenty świąteczne w tym roku zamierza przeznaczyć statystyczna polska rodzina. Tak przynajmniej wynika z raportu firmy Deloitte. Niestety, nie ma pewności, że nawet drogi prezent bedzie upominkiem trafionym. Sprawę może wprawdzie ułatwić zapytanie bliskiej osoby, co by ją ucieszyło, ale tą strategią trudno kierować się w przypadku podarunków wręczanych w Wigilię, bo utarło się, że powinny być one niespodzianką. Problem z zaskakującymi prezentami jest jednak taki, że nie zawsze są one przyjemnie zaskakujące – najlepiej widać to po świętach, kiedy tłumy Polaków ruszają do sklepów, starając się wymienić niechciane podarunki. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto kierować się wnioskami płynącymi ze wspomnianego raportu.

ZOBACZ TEŻ: Święta droższe niż rok temu

Firma Deloitte zapytała Polaków, co najbardziej ucieszyłoby ich na święta. Najpopularniejszy na liście prezent może zaskakiwać. Nie jest to wcale, jak można by się spodziewać, smartfon, gotówka czy komputer, ale po prostu… książki! Aż 46 proc. badanych umieściło je na pierwszym miejscu listy najbardziej pożądanych prezentów! Dopiero na drugim miejscu uplasowały się pieniądze (38 proc. wskazań), a na trzecim – kosmetyki i perfumy (32 proc.).

Na dalszych miejscach w zestawieniu uplasowały się:

4. Biżuteria/zegarek
5. Ubrania/buty
6. Laptop/komputer stacjonarny
7. Podróże
8. Słodycze
9. Płyty CD
10. Bony na zakupy

Patrząc na odpowiedzi obywateli kilku innych europejskich państw, którzy brali udział w badaniu, okazuje się, że wiele wspólnego mamy z Brytyjczykami, Duńczykami i Włochami – oni też w tym roku najbardziej ucieszą się z książek. M.in. we Francji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy Niemczech najbardziej trafionym prezentem gwiazdkowym będzie po prostu gotówka.

ZOBACZ TEŻ: Praca na święta. Zobacz, ile możesz zarobić jako mikołaj

Skąd biorą się nietrafione prezenty? Na to pytanie także można znaleźć odpowiedź w raporcie Deloitte, w którym Polaków zapytano nie tylko o to, co chcą dostać, ale co sami zamierzają kupić bliskim. Okazuje się, że odpowiedzi w tej kwestii rozmijają się z podanym wyżej zestawieniem. Wprawdzie najwięcej Polaków deklaruje, że w prezencie gwiazdkowym kupi książkę, ale już na drugim miejscu są perfumy, a na trzecim… słodycze.

Na dalszych miejscach uplasowały się:

4. Biżuteria/zegarek
5. Gry
6. Płyty CD
7. Pieniądze
8. Ubrania/buty
9. Kupony podarunkowe
10. Akcesoria (torebki)

Jak więc widać, źródłem nietrafionych prezentów jest fakt, że bliskim kupujemy zupełnie co innego, niż sami chcielibyśmy dostać. Później ktoś, kto liczył np. na podarunek w postaci wygodnych butów, a otrzyma grę komputerową, faktycznie może być niezadowolony. Być może warto więc po lekturze tego tekstu jeszcze raz przeanalizować listę planowanych podarunków dla bliskich. W końcu do Gwiazdki jeszcze 10 dni, a więc jest trochę czasu.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: