SuperBiz wiadomości Starcie Kurskiego z Szałamachą. Szef TVP walczy z rządem o 63 mln zł

Starcie Kurskiego z Szałamachą. Szef TVP walczy z rządem o 63 mln zł

29.04.2016, godz. 17:30
Jacek Kurski
foto: Super Express

Jacek Kurski walczy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o 63 mln zł - dowiedział się money.pl. To efekt zmian w ustawie o VAT, które sprawiły, że opodatkowana została działalność misyjna - czyli pieniądze z opłaty audiowizualnej.

- Podatki trzeba płacić. Mam tylko pytanie do zwycięzców. Czy telewizja musi płacić VAT od abonamentu? - zapytał kilka dni temu uczestników "Wielkiego Testu o Podatkach" prezes TVP Jacek Kurski.

Zobacz również: Duda: "Nie wycofuję się z obietnic". A rząd Szydło odwleka je w czasie

Tuż obok niego stał współorganizator wydarzenia minister finansów Paweł Szałamacha. Zwycięzcy, czyli piosenkarz Norbi i aktor Jacek Kawalec, odpowiedzieli zgodnie z logiką, że nie. Szef resortu finansów zareagował na to wymuszonym uśmiechem.

- Pan minister ma to właśnie rozstrzygnąć. Mam nadzieję, że rozstrzygnie zgodnie z wolą społeczeństwa - kontynuował Kurski.

- To nie było pytanie do panów, to było pytanie do mnie - mówił Szałamacha zdezorientowanym zwycięzcom, prowadzącym test oraz widzom.

O co chodzi? O 92 mln zł, które media publiczne mogą stracić tylko w tym roku ze zwrotu podatku VAT. Jak wynika z informacji money.pl uszczuplenie podatkowe oszacowano na 63 mln zł w TVP, 16 mln zł w centrali Polskiego Radia oraz 13 mln zł w rozgłośniach regionalnych.

- Istotną kwestią dla kondycji finansowej mediów publicznych jest fakt wejścia w życie (od dnia 1 stycznia br. - przyp. red.) zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Spowodują one pogorszenie sytuacji finansowej mediów publicznych, bowiem nakładają na spółki niekorzystne zasady odliczania podatku VAT – tłumaczy money.pl Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

 

Źródło: money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: