SuperBiz wiadomości Szok! Fiolki z lekiem mogą zawierać fragmenty szkła

Szok! Fiolki z lekiem mogą zawierać fragmenty szkła

27.07.2016, godz. 16:09
leki
foto: SHUTTERSTOCK

Z polskiego rynku wycofywany jest lek sterydowy wykorzystywany w dopingu. Istnieje podejrzenie, że podczas spożycia preparatu do organizmu dostaną się drobinki szkła. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o natychmiastowym wycofaniu produktu ze sprzedaży.

Opakowania leku Encorton zawierające po 20 tabletek 10 mg, o numerze serii 41574902, z datą spożycia upływającą w styczniu 2019 r., znikną z aptek. Podobny los spotka opakowania leku 1 mg w opakowaniach o numerze seryjnym 41582977, których data spożycia upływa w lutym 2019 roku. GIF zadecydował, że produkowany przez Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa preparat musi zostać wycofany z rynku w trybie natychmiastowym. Zakaz sprzedaży dotyczy tylko wadliwych serii leku.

Przeczytaj również: Polacy chcą bezpłatnych leków dla seniorów [SONDAŻ]

„W dniu 26 lipca 2016 r. do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek podmiotu odpowiedzialnego o wycofanie z obrotu przedmiotowych serii produktu leczniczego Encorton. Decyzja została podjęta w związku z podejrzeniem obecności fragmentu szkła (tj. bezpośredniego materiału opakowaniowego) w części fiolek w ww. seriach" – można przeczytać w uzasadnieniu GIF.

Encorton to już trzeci lek Polfy, który decyzją GIF zostaje wycofany z obrotu w lipcu 2016 roku. Wcześniej Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał wycofać ze sprzedaży Vitaconu i Biseptolu Warszawskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa.

Źródła: gif.gov.pl, tvn24bis.pl

tagi: gif lek leki
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: