SuperBiz wiadomości Szokujący raport NIK. Na kopalnie idą miliardy złotych, a efektów nie widać

Szokujący raport NIK. Na kopalnie idą miliardy złotych, a efektów nie widać

13.06.2017, godz. 14:32
Górnik, górnicy, kopalnia
foto: SE/EAST NEWS

66 mld zł – ta gigantyczna kwota to całościowe państwowe dofinansowanie do sektora górniczego w ciągu dziesięciu lat. Tak przynajmniej wynika z zatrważającego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Dlaczego zatrważającego? Bo, według autorów raportu, z państwowego wsparcia nic nie wynika, a pieniądze są wyrzucane w błoto.

Mimo ogromnego dofinansowania państwa polskie kopalnie odnotowują straty. Według NIK sektor górniczy uzależniony jest od związków zawodowych, w branży zatrudnionych jest za dużo osób, szczególnie że sprzedaż węgla spada. Kompania Węglowa wydobywa też coraz mniej surowca – w 2012 r. było to 40 mln ton, trzy lata później tylko 27 mln. W dodatku spółka jest na potężnym minusie, który wynosi 2 mld zł. Na co zaś idą pieniądze z państwowego dofinansowania?

ZOBACZ TEŻ: Zarobki górników w Polsce. Pensja podstawowa i 30 dodatków [INFOGRAFIKA]

Przede wszystkim na wypłaty górniczych rent i emerytur. Mowa tu aż o 58 mld zł przekazanych na ten cel w latach 2007-2015! - Bez głębokiej i rzetelnej restrukturyzacji sektor górniczy będzie dalej drenował polski budżet. Jednocześnie górnicy – wbrew temu, co zapowiadają kolejne rządy – nie mogą w dłuższej perspektywie liczyć na utrzymanie swoich miejsc pracy, a wizji transformacji tego sektora wciąż brak – komentuje raport NIK Magdalena Zowsik, ekspert Greenpeace ds. polityki energetycznej cytowana przez portal wyborcza.pl.

Źródło: wyborcza.pl

tagi: górnictwo NIK
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: