SuperBiz wiadomości Tajemnica NBP ujawniona! Oto banknoty na wypadek wojny [ZOBACZ]

Tajemnica NBP ujawniona! Oto banknoty na wypadek wojny [ZOBACZ]

19.08.2016, godz. 16:38
Tajne polskie banknoty
foto: EAST NEWS

To prawdziwy hit! Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prezentuje (do niedawna) ściśle tajne banknoty, które miały być używane za czasów PRL na wypadek wybuchu wojny, a także, co bardzo możliwe, w Danii, Holandii i północnych Niemczech, gdyby te tereny miały zostać zajęte przez wojska Układu Warszawskiego!

Prezentowane banknoty mają nominały od 1 zł do 2 tys. zł. Zostały przygotowane w latach 70-tych na zamówienie Narodowego Banku Polskiego i miały służyć za prawny środek płatniczy na wypadek wybuchu wojny i zniszczenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) w Warszawie (produkcja najpewniej miałaby być przeniesiona do Częstochowy). Prezes zarządu Wytwórni, Piotr Woyciechowski, zdradził dziś na konferencji prasowej podczas prezentacji banknotów, że pieniądze te mogłyby być też używane na terenach okupowanych przez Ludowe Wojsko Polskie w wypadku inwazji Układu Warszawskiego na Danię, Holandię i północne Niemcy. Jak jednak podkreślił, jest to na razie tylko hipoteza wymagająca dogłębnych badań.

ZOBACZ TEŻ: Koniec finansowych tajemnic! NBP otwiera Centrum Pieniądza [WIDEO]

Na części banknotów znajdują się widoki z polskich miast - Poznania, Gdańska, Katowic, Lublina, Krakowa, Warszawy i Gniezna. Pieniądze drukowano w największej tajemnicy, a wszystkie dotyczące ich aspekty były ściśle tajne - o istnieniu banknotów, do dziś, wiedziała tylko garstka osób. Woyciechowski zdradził, że banknoty znaleziono przypadkiem w skarbcu PWPW. Były zapakowane w drewniane skrzynie. Do skarbca trafiły z NBP (po odtajnieniu dokumentów ich dotyczących) pod koniec ubiegłego roku. Najwyraźniej operacja ich przewiezienia również objęta była tajemnicą, skoro ich znalezienie jest tak wielkim zaskoczeniem dla Wytwórni.

ZOBACZ TEŻ: Tak mogły wyglądać polskie banknoty [ZDJĘCIA]

- Niestety, zdarzyło się tak, że odtajnienie dokumentacji i umożliwienie prezentacji banknotów nastąpiło (...) ponad 25 lat od czasu transformacji. To dosyć nieprzyjemna sytuacja, w której Polska niepodległa z niewiadomych przyczyn chroni jakieś dobra i tajemnice państwa reżimu komunistycznego. Obecnie przygotowujemy w naszym obiekcie (...) izbę pamięci, muzeum naszych produktów. I tę kolekcję będziemy chcieli prezentować w ramach wystawy zorganizowanej w tym budynku, prawdopodobnie w najbliższym roku – powiedział Woyciechowski.

Źródło: biznes.onet.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: