SuperBiz wiadomości Walka o darmowy roaming. UKE: Operatorom grożą sankcje za obchodzenie przepisów

Walka o darmowy roaming. UKE: Operatorom grożą sankcje za obchodzenie przepisów

17.05.2017, godz. 12:05
Smartfon młodzi ludzie biznes
foto: SHUTTERSTOCK

15 czerwca w całej Unii Europejskiej roaming dla polskich klientów miał się zrównać z cenami krajowymi. Na polskim rynku do nowych przepisów, bez uciekania się do kruczków prawnych, dostosował się tylko Orange. Reszta operatorów stosuje różne triki, aby nie wprowadzać nowego zarządzenia, a Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił, że może to skutkować nałożeniem kar finansowych.

Darmowy roaming?
Radość ze zniesienia opłat za roaming, które ma nastąpić 15 czerwca, szybko wyparowała. Tylko jeden z czterech dużych telekomów dostosował swoją ofertę do nowego prawa unijnego. Sieć Orange już za niecały miesiąc zniesie opłaty roamingowe. Play, T-Mobile i Plus wprowadzą zaś jedynie pakiety darmowych minut i SMS-ów w roamingu. Jeśli ktoś je wyczerpie, nadal będą go obowiązywały opłaty roamingowe. W sprawie głos zabrał prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zobacz również: OPŁATY ZA ROAMING. Sprawdź, ile zapłacisz po 15 czerwca w różnych sieciach

- Dokumenty prawne KE oraz przyjęte ustalenia wewnątrzwspólnotowe w precyzyjny sposób tłumaczą operatorom, w jaki sposób należy zaimplementować nowe rozwiązania roamingowe, oraz to, w jakich przypadkach mogą pojawić się ewentualne ograniczenia dla abonentów ich sieci - czytamy w komunikacie UKE.

- W przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu, Prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych - głosi komunikat urzędu.

Jak podawał Money.pl, sprawie przygląda się również Komisja Europejska.

 

Źródło: "Puls Biznesu"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: