SuperBiz wiadomości Waloryzacja rent i emerytur: dzięki nowym zasadom świadczenia będą wyższe?

Waloryzacja rent i emerytur: dzięki nowym zasadom świadczenia będą wyższe?

14.07.2016, godz. 16:19
Dla emerytów - Udowodnij staż i zarobki
W inspektoracie ZUS  fachowcy udzielą Ci niezbędnych informacji foto: SHUTTERSTOCK

Wiele wskazuje na to, że rząd zmieni zasady waloryzacji rent i emerytur. Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że jej wysokość może być uzależniona od wysokości wzrostu gospodarczego (PKB). Dzięki temu podwyżki mogłyby być wyższe.

Obecny wzór, na podstawie którego przeprowadzana jest waloryzacja opiera się na wysokości inflacji oraz 20 proc. wzrostu płac. Ponieważ od dwóch lat w Polsce mieliśmy inflację ujemną (deflację), podwyżki rent i emerytur były symboliczne. Aby zrekompensować to rencistom i emerytom, w 2015 i 2016 r. emerytom wypłacano jednorazowe dodatki.

Czytaj również: Coraz więcej Polaków dostaje głodowe emerytury

W planach resortu finansów dotyczących przyszłorocznego budżetu również uwzględniono wydatki związane zarówno ze „zwykłą” waloryzacją (na ten cel ma pójść ok. 1,6 mld zł), jaki i kwotę, która ma pokryć koszty wypłacenia ewentualnych dodatków (ok. 1,7 mld zł).

Równolegle jednak w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej oraz w ZUS toczą się prace na opracowaniem nowych zasad waloryzacji. Z nieoficjalnych informacji „DGP” wynika, że najnowszy pomysł mówi o powiązaniu waloryzacji z wysokością PKB. Dzięki temu emerytury i renty mają rosnąć szybciej.

Zobacz także: Esbecka emerytura nie wyższa niż 2,1 tys. zł brutto

Pomysł powiązania podwyżek ze wzrostem PKB rodzi jednak wiele pytań: czy wskaźnik PKB będzie odnosił się tylko do emerytów o najniższych świadczeniach, czy do wszystkich? Czy wskaźnik PKB będzie działał zawsze, czy tylko w latach, w których wystąpi deflacja?  Gdyby obowiązywał również w okresach inflacyjnych, i to z przedkryzysowego poziomu, mogłoby dojść do spektakularnych podwyżek świadczeń. W takim przypadku budżet mógłby mieć kłopot z pokryciem tego wydatku. Według wyliczeń resortu rodziny podwyżka rent i emerytur o każdy punkt procentowy to dodatkowy koszt dla państwa na poziomie ponad 2,2 mld zł rocznie.

Ostateczne rozstrzygniecie w sprawie zasad waloryzacji najprawdopodobniej poznamy w sierpniu lub we wrześniu, gdy rząd będzie kończył prace nad budżetem na 2017 r.

Źródło: gazetaprawna.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: