SuperBiz wiadomości Wcześniejsza emerytura nie dla rolników? PiS ma twardy orzech do zgryzienia

Wcześniejsza emerytura nie dla rolników? PiS ma twardy orzech do zgryzienia

21.07.2016, godz. 12:54
Emerytury rolnicze
Emerytury rolnicze foto: SHUTTERSTOCK

Kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni – 65. Taką zamianę przewiduje prezydencki projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny. Od zasady tej wprowadzono wyjątek, który dotyczy rolników. Jeżeli przepracują oni co najmniej 30 lat, będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). To może być powodem sporu wewnątrz PiS.

Prace nad przepisami obniżającymi wiek emerytalny nabrały tempa po tym, jak dokument, który powstał w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy został przyjęty przez Radę Ministrów. Zgłosiła ona jednak kilka zastrzeżeń. Jedno z nich dotyczy przywrócenia rolnikom możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zgodnie z obowiązującym w tej chwili prawem ta grupa zawodowa ma taką możliwość tylko do 2017 r.   

„W przypadku rolników indywidualnych powinno nastąpić obniżenie wieku emerytalnego, bez możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę” - czytamy w komunikacie z posiedzenia rządu. Tymczasem w projekcie prezydenta jest zapis, który rolnikom to umożliwia.

Zobacz: Zmiany w emeryturach. Zobacz, jak jest i jak będzie

Czy partia, której elektorat w sporej części stanowią właśnie mieszkańcy wsi, jest gotowana na to, by pozbawić rolników tego przywileju? Zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej” kwestia ta może być przedmiotem sporu między członkami rządu a resztą PiS.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, CIR; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: