SuperBiz wiadomości Wśród bezrobotnych w Niemczech przodują Turcy, Syryjczycy i… Polacy

Wśród bezrobotnych w Niemczech przodują Turcy, Syryjczycy i… Polacy

01.08.2016, godz. 17:05
Co czwarta osoba na zasiłku w Niemczech jest obcokrajowcem
foto: SHUTTERSTOCK

Co czwarta osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech nie posiada niemieckiego obywatelstwa. Rzesze bezrobotnych zasilają Afrykańczycy oraz imigranci z Polski.

Niemiecka Federalna Agencja Pracy podała dane na temat bezrobocia w Niemczech. Wynika z nich, że do końca kwietnia br. liczba bezrobotnych Polaków na terenie Niemiec zwiększyła się o ponad 12 proc. rok do roku, informuje Puls HR oraz rp.pl. Serwisy powołują się na dane niemieckiego „Bilda". Jeżeli im wierzyć, to pod koniec kwietnia br. na zasiłku w Niemczech żyło 295 tys. Turków, 242 tys. Syryjczyków i przeszło 92 tys. Polaków.

1,54 mln cudzoziemców w Republice Federalnej Niemiec pobiera świadczenia dla bezrobotnych. W ciągu 12 miesięcy liczba obcokrajowców bez zatrudnienia zwiększyła się o 170 tysięcy. Jednocześnie ubyło 240 tys. Niemców bez pracy (5,2 procent). Statystyki mówią, że ich grupa liczy 4,36 miliona.

Przeczytaj również: Najnowsze dane o bezrobociu: w tym stuleciu ani razu nie było niższe

Ze względu na dobre warunki socjalne, Niemcy przyciągają mieszkańców wielu krajów, głównie objętej wojną Syrii oraz uciekinierów z totalitarnej Erytrei, która zasłynęła za sprawą przepełnionych więzień, donosów oraz obowiązkowej służby wojskowej dla obu płci (mężczyzn i kobiet stanu wolnego).

Mimo niepewności ekonomicznej związanej z Brexitem i kryzysu uchodźców, największa europejska gospodarka sprawia wrażenie odpornej na wstrząsy. W czerwcu bezrobocie u naszych zachodnich sąsiadów znajdowało się na rekordowo niskim, wynoszącym 6,1 proc. poziomie. Pozytywne wskaźniki idą w parze z dobrymi nastrojami wśród osób posiadających pracę. 95 proc. zatrudnionych w Niemczech obywateli nie ma obaw związanych z zatrudnieniem, wskazują statystyki GfK.

Źródła: polskieradio.pl, rp.pl, pulshr.pl, bloomberg.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: