SuperBiz wiadomości XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]

XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]

06.09.2016, godz. 13:16
XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy
foto: Super Express

We wtorek w Krynicy, ruszyło 26. Forum Ekonomiczne, nazywane polskim Davos. Weźmie w nim udział kilka tysięcy gości z 50 krajów, wśród których znajdą się znane postaci polityki, biznesu, nauki, organizacji pozarządowych, kultury, sportu. Poniżej relacja na żywo z wydarzenia.

RELACJA NA ŻYWO:

19:04: Premier Polski pochwaliła też Jarosława Kaczyńskiego, który jej zdaniem, jako pierwszy przekonywał żeby uchodźcom pomagać, ale nie przyjmować ich w Europie.

- Polska jest partnerem, który tak samo, jak inne kraje, ma jasno określone stanowisko, jeżeli chodzi o politykę migracyjną. Każde państwo musi realizować politykę migracyjną w taki sposób, jaki jest dla niego najlepszy. Musimy zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelem. Rację miał Jarosław Kaczyński, który w ubiegłym roku jako pierwszy polityk w Polsce, kiedy poprzedni rząd brnął w niepotrzebne deklaracje, jasno powiedział: pomagajmy tam, gdzie są i rodzą się problemy. Przeznaczajmy odpowiednie środki na pomoc humanitarną, ale nie wprowadzajmy tego problemu do Europy. I tak się dzieje - powiedziała Szydło.

18:21: Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że problem uchodźców należy rozwiązywać tam, gdzie on się rodzi, czyli poza granicami UE. - Uważamy, że problem migracji, kryzys należy rozwiązywać tam, gdzie on się rodzi. Poza granicami UE. Chcemy wzmocnienia granic zewnętrznych, chcemy wzmocnienia pomocy humanitarnej, przeprowadzania takich projektów, które będą pomagały tym, którzy są dzisiaj w innych sytuacjach. Jesteśmy przeciwni temu, żeby zmuszać państwa do przyjmowania według jakiegoś jednego wzoru, modelu prowadzenia polityki migracyjnej. Jesteśmy za tym, żeby pastwa miały możliwość wyboru i realizowały tę politykę migracyjną tak, jak uważają za korzystne – mówiła Szydło na Forum Ekonomicznym w Krynicy, po spotkaniu premierów Grupy Wyszehradzkiej z premierem Ukrainy.

18:10: Premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z przywódcami V4 i premierem Ukrainy, podkreśliła, że Grupa Wyszehradzka na receptę na UE.

- W pierwszej części naszego spotkania rozmawialiśmy o tym, co czeka UE po Brexicie. Przygotowujemy się do zmian, które UE będzie musiała przeprowadzić. Już niedługo w Bratysławie odbędzie się spotkanie przywódców państw UE, na których będziemy rozmawiali o tych wyzwaniach, które stoją przed UE. Rozmawialiśmy więc w pierwszej części o tym, co chcemy powiedzieć w Bratysławie. Chcemy powiedzieć i mieć wspólne stanowisko. Grupa Wyszehradzka jest w tej chwili istotnym podmiotem, który ma nie tylko duże ambicje i ogromny potencjał, ale też jest tym gronem państw, które ma receptę na UE. My wiemy, co zrobić, żeby Unia stała się lepszą UE, by rozwijała się, by była bliżej obywateli, by postawiła na parlamenty europejskie. Mówimy o konieczności, które powinny być przeprowadzone. Z Brexitu trzeba wyciągnąć wnioski. Brexit to już przeszłość. W tej chwili czeka nas dyskusja na temat tego, w jaki sposób ten proces będzie się odbywał, ale my musimy myśleć o przeszłości. Grupa Wyszehradzka jest najszybciej, najlepiej rozwijającą się grupą państw UE i to my chcemy wyznaczać przyszłość UE. Trzeba myśleć o przyszłości. My wiemy, że reformy, które dotyczą wspólnego rynku, tych projektów które nas łączą, tego, żeby UE była silniejsza, sprawniejsza, żeby rozwiązywała problemy obywateli, są nie tylko możliwe do przeprowadzenia, ale też konieczne, abyśmy mówili, że UE się rozwija - powiedziała premier Polski.

17:29: Wicepremier Morawiecki na Forum Ekonomicznym skomentował pomysł zakazu handlu w niedzielę, forsowany przez związkowców z "Solidarności".

- Jak najbardziej popieram, chciałbym zwrócić uwagę na to, że jesteśmy jednym z ostatnich krajów UE, w którym nie ma żadnego zakazu handlu w niedzielę. Chcemy dołączyć do tych krajów, które uważają życie rodzinne za pewną wartość społeczną - zdradził minister rozwoju.

17:17: Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier, czyli Grupa Wyszehradzka plus premier Ukrainy, na spotkaniu w Krynicy.

16:48: Odzyskanie chociaż 20 proc. szacowanej luki w podatku VAT będzie bardzo pozytywnym wsparciem dla realizacji budżetu i pozytywnym impulsem gospodarczym - ocenił w Krynicy wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- My od samego początku mówimy, że chcemy uszczelniać podatki i chcemy odzyskać to, co nasi poprzednicy utracili. Jak popatrzymy sobie na lukę w podatku VAT, to warto zwrócić uwagę, że sama Komisja Europejska określa ją na poziomie 40-60 mld (zł). To jest tak nieprawdopodobnie ogromna kwota, że odzyskanie chociaż 20 proc. z tej luki będzie dla nas bardzo pozytywnym wsparciem dla realizacji budżetu i pozytywnym impulsem gospodarczym, bo te pieniądze wyciekają poprzez gangi wyłudzające podatek VAT - powiedział dziennikarzom Morawiecki.

16:37: Trwa spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej i premiera Ukrainy

16:10: - XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy zainaugurowała Sesja Plenarna "Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach", w której biorą udział Vytenis Andriukaitis, Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE, Mateusz Morawiecki, Wicepremier, minister Rozwoju Polski, Książę Michael von Liechtenstein, założyciel i prezes, Geopolitical Intelligence Services AG, Caroline Atkinson, Vice President for Global Public Policy, Google, Filip Thon, Senior Vice President, Retail Executive Committee, Grupa innogy, prezes zarządu, innogyPolska S.A. Moderuje dyskusję Peter Stracar, dyrektor regionalny na Europę Środkowo–Wschodnią, General Electric International (Czechy).

15:42: - Na Forum w Krynicy goszczą nie tylko osobistości ze świata polityki i biznesu. W tym roku reprezentacje sportowców uświetnili polscy olimpijczycy: Anita Włodarczyk oraz Paweł Fajdek (na zdjęciu z prezesem PKN Orlen Wojciechem Jasińskim). Wieczorem na stronie Superbiz.pl pojawi się rozmowa z biało-czerwonymi.

15:07: - UE przeżywa dziś bodaj największy kryzys w swojej historii, największą próbę. Po Brexicie, po kryzysie w Grecji, po kryzysie uchodźczy – dziś niestety dostrzegamy bezkompromisową realizację lintersów poszczególnych państw. Dziś stoimy przed koniecznością odnalezienia swojego miejsca w tak skonstruowanej wspólnocie. O pozycji państwa świadczy gospodarka. Nasza odpowiedzią jest nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Ale rozumiany nie jako zamykanie się na partnerstwo i współpracę. Ale na program świadomego – bez kompleksów – promowania naszego biznesu. Dziś w Krynicy wszystkie spółki skarbu państwa występują razem – jako polskie czempiony - powiedział na inauguracji Forum w Krynicy minister skarbu Dawid Jackiewicz.

14:39: Tegorocznego Człowieka Roku w Krynicy poznamy dzisiaj o godzinie 21. Wśród gości na Forum Ekonomicznym nie słychać o poważnej konkurencji dla węgierskiego premiera.

14:17: Wśród polskich laureatów tego prestiżowego wydarzenia znajdują się: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Donald Tusk, Jerzy Buzek, Bronisław Komorowski, Janusz Lewandowski oraz Jarosław Kaczyński.

14:10: Od ponad 15 lat główną nagrodę Forum Ekonomicznego otrzymało ośmiu zagranicznych przywódców politycznych: Valdas Adamkus, Vaclav Havel, Mikulas Dzurinda, Micheil Saakaszwili, Jose Manuel Barroso oraz Vlad Filat.

14:00: To o czym mówi się od dawna. W tym roku nagrodę Człowieka Roku w Krynicy może otrzymać premier Węgier Wiktor Orban. Węgierskie lidera typuje coraz więcej dziennikarzy. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wybór ten wzbudził spore kontrowersje.

Sprawdź też: Wiktor Orban człowiekiem roku w Krynicy?

13:54: – Nie ma kraju takiego jak Polska, który szuka nowego modelu gospodarczego i stara się w jak najlepszy sposób wykorzystać dotychczasowe atuty. W szczególności przedsiębiorczość, która pomogła nam w miarę suchą nogą przejść przez ostatnie 7-8 lat kryzysu – stwierdził na Forum Ekonomicznym w Krynicy wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju zwrócił uwagę na wsparcie polskich eksporterów przez polski rząd. – Aby eksport stał się naszą husarią ekonomiczną, musimy podbić cały świat. Musimy umieć lokować nasze produkty i nasze usługi. Chcemy małym i średnim firmom umożliwić wyjście poza granicę Polski. Podnosimy zakres naszego profesjonalnego wsparcia dla eksporterów.

13:00 - Ruszyło trzydniowe XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. do godziny 14:50 potrwają prezentacje oraz wydarzenia specjalne. Dziesięć minut później zacznie się inauguracyjna sesja plenarna.

Zobacz również: Startuje XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: