Stopa bezrobocia w 2024 r. Jaki wskaźnik w kwietniu?
Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,2 pkt. procentowego – poinformowało PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tys. bezrobotnych.
Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w kwietniu kształtowała się w przedziale od 3,1 proc. w woj. wielkopolskim do 8,5 proc. w woj. podkarpackim.
W całym kraju stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,1 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jak i roku, spadła o 0,2 punktu procentowego.
Jak wygląda poziom bezrobocia w liczbach bezwzględnych?
Według wstępnych danych ministerstwa w kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 23,7 tys. osób, czyli o 2,9 proc.
Resort podał, że w kwietniu 2024 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 88,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli podobnie jak miesiąc wcześniej, i o 6,8 tys. (8,4 proc.) więcej niż w kwietniu 2023 r.
Jaka prognoza PKB Polski według OECD?
Poziom bezrobocia jest skorelowany ze wskaźnikiem PKB. Jak wyglądają w tej kwestii prognozy dla Polski?
Ekonomiści OECD zwracają uwagę na spadającą inflację, ale ich zdaniem na koniec tego roku wzrośnie ona w związku z wycofaniem się z zerowej stawki VAT na żywność i odmrożeniem cen energii elektrycznej i gazu.
Jak wskazano, w 2025 r. realny PKB wzrośnie o 3,4 proc., ponieważ fundusze UE doprowadzą do ożywienia inwestycji. Zwrócono też uwagę, że wzrost konsumpcji będzie nadal ograniczany przez inflację.