SuperBiz wiadomości Ziobro odbierze majątek gangsterom. Minister szykuje nowe przepisy

Ziobro odbierze majątek gangsterom. Minister szykuje nowe przepisy

23.05.2016, godz. 12:30
Prokuratorzy uciekają od Ziobro
foto: Super Express

Koniec z ukrywaniem majątków przez skazanych przestępców? Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje zmiany w prawie, które uderzą w finanse przestępczości zorganizowanej. To sprawca będzie musiał udowodnić, że jego majątek jest legalny. Inaczej straci mienie z pięciu lat przez przestępstwem i pięć lat po nim - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

To może być rewolucja w prawie i walce z gangsterami. Dotychczas to do organów śledczych należało udowodnienie nielegalnego pochodzenia majątków przestępców. Wystarczyło przepisywać go na tzw. słupy i podstawione firmy, aby ułatwić pranie brudnych pieniędzy i wyłudzanie podatku VAT.

Zobacz także: Samobójstwo podczas eksmisji. Kiedy komornik ma prawo zabrać mieszkanie?

Teraz zgodnie z propozycją ministra Zbigniewa Ziobry, ma to się zmienić. Teraz to skazani będą musieli dowieść, że zgromadzone dobra posiadają zgodnie z prawem. Resort sprawiedliwości przekonuje, że inne państwa europejskie zdecydowały się na taki krok już dawno temu.

Także w Polsce mogły być zastosowane co najmniej 10 lat temu, ponieważ już wtedy projekt konfiskaty mienia był gotowy. Niestety, nie został wprowadzony w życie.

 

„Dziennik Gazeta Prawna”

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: