SuperBiz wiadomości Zrób dziś ważne przelewy. Jutro może być za późno

Zrób dziś ważne przelewy. Jutro może być za późno

22.12.2016, godz. 12:49
Ostatni dzwonek na  zrobienie przelewu
foto: SHUTTERSTOCK

Przelewy wysłane w piątek po godz. 16.00, dotrą do odbiorców dopiero we wtorek po świętach. O wcześniejszym zaplanowaniu przekazów, warto pomyśleć także przed Nowym Rokiem – transakcja zlecona 30 grudnia po godz. 13.30, zostanie zrealizowana dopiero 3 grudnia – podała w komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Święta to czas wolny od pracy także dla wielu instytucji finansowych. Jeśli nie chcemy dodatkowo płacić za ważne przelewy, a zależy nam na tym, aby doszły na czas, warto zaplanować je z odpowiednim wyprzedzeniem.
– W tym roku Wigilia wypada w sobotę, 24 grudnia, a święta kończą w poniedziałek, 26 grudnia. Dlatego, należy pamiętać, że jeśli nasz przelew dotrze do KIR w piątek po godzinie 16:00, środki trafią na konto odbiorcy we wtorek, 27 grudnia – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Sprawdź także: [ŚWIĘTA 2016] Gdzie wyjeżdżają Polacy na Boże Narodzenie

Jak dodaje: „Sylwester i Nowy Rok również wypadają w weekend. W piątek 30 grudnia, w ostatnim dniu rozliczeniowym roku, odbędą się dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Zatem wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po 13:30 zostaną rozliczone w poniedziałek, 2 stycznia, w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir".

Czytaj też: Ceny paliw na święta. Ile zapłacimy za wyjazd na Boże Narodzenie?

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowana jest większość transakcji zleconych przez klientów banków. Rozliczenie i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.
– Sesje rozliczeniowe systemu Elixir realizowane są od poniedziałku do piątku, a wszystkie przelewy zlecane w weekendy i święta rozliczane są w pierwszej sesji w najbliższym dniu roboczym – tłumaczy Tomasz Jończyk.

Źródło: KIR, oprac. GS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: