Nie będzie podwyżek cen prądu

i

Autor: Shutterstock

Jak oszczędzać prąd w domu?

2019-05-08 15:39

Wysokie rachunki za na energię elektryczną można skutecznie obniżyć. Wystarczy tylko zmniejszyć zużycie prądu. Będzie to korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale i dla środowiska naturalnego.

Nasze mieszkania wyposażone są w ogromną ilość urządzeń i sprzętów elektrycznych, które wpływają na komfort naszego życia. Pracując przez całą dobę konsumują energię i nasze pieniądze. Wniosek jest prosty, racjonalne korzystanie z urządzeń sprawi, że pieniądze nie będą z domu wypływały kablem. Jak to zrobić? Po pierwsze – oszczędzać energię, po drugie – poszukać tańszego sprzedawcy.

Planując oszczędności warto przede wszystkim zwrócić uwagę na te urządzenia, które są najbardziej energochłonne oraz przestrzegać kilku prostych zasad.

Lodówka z klasą

Wśród pożeraczy prądu prawdziwym rekordzistą jest lodówka. Jeśli masz zamiar wymienić starą na nową zainwestuj w tę o wysokiej klasie energooszczędności. Obecnie obowiązują klasy od A do G. Najwyższą efektywność energetyczną – a więc najmniejsze zużycie prądu – mają urządzenia w grupie A.
Nie bez znaczenia jest wielkość sprzętu. Małe urządzenie o niższej klasie energetycznej może zużyć mniej prądu, niż duże w klasie wyższej. Warto więc rozważyć, czy rzeczywiście potrzebujemy lodówki, która w 2/3 swojej pojemności będzie stała pusta i chłodziła powietrze.

Ważne jest też właściwe korzystanie z urządzenia:

- postaw lodówkę z dala od źródeł ciepła (grzejnik, kuchenka)
- regularnie rozmrażaj lodówkę i zamrażarkę. Szron o grubości 3 mm zwiększa zużycie energii o 10 proc., szron 7 mm – o 100 proc.
- optymalna temperatura chłodziarki to 7 st. C, a zamrażarki -18 stopni C. Każdy dodatkowy stopień wymaga więcej prądu i więcej kosztuje

- sprawdzaj uszczelki w drzwiach, sprawne powinny utrzymać włożoną kartkę papieru przy zamkniętych drzwiach

- do lodówki wstawiaj tylko produkty schłodzone. Gorące produkty ocieplają wnętrze lodówki co powoduje oszronienie wnętrza i pobór większej ilości energii
- krata wentylacyjna powinna być odkryta i czysta, zaoszczędzisz rocznie ok. 70 kWh energii.

Oszczędne oświetlanie

Najpopularniejszy sposób oszczędzania na prądzie to instalacja oświetlenia energooszczędnego czyli świetlówek kompaktowych, halogenów i diod LED. Te pierwsze sprawdzają się jako elementy oświetlenia ogólnego (np. sufitowego). Te drugie i trzecie montuje się punktowo w kuchniach czy łazienkach.

- wymień tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne, które pozwalają zmniejszyć pobór energii o 80%, ale tylko w tych pomieszczeniach, w których korzystasz z oświetlenia powyżej 2 godzin. Częste wyłączanie i włączanie świetlówek skraca ich żywotność. Przy krótkim czasie świecenia (kuchnia, łazienka) należy stosować tradycyjne żarówki

- regularnie czyść oprawy oświetleniowe. Zanieczyszczone mogą zmniejszać skuteczność świetlną nawet o 50%;
- gaś światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia
- zainstaluj wyłączniki ze sterownikami oświetlenia (tzw. ściemniaczami) oraz czujnikami ruchu;
- w przedpokoju i łazience oświetlenie warto umieścić w pobliżu lustra, wzmocni to znacznie światło;


Warto także pamiętać, że jasne kolory ścian wymagają mniejszej ilości oświetlenia.


Kuchenki elektryczne

Wybór urządzenia z płytą indukcyjną będzie rozwiązaniem optymalnym pod względem zużycia prądu. Kupując kuchenkę zwróć uwagę czy płyta posiada zmienną wielkość. Dzięki temu będziesz mógł gotować, używając różnej wielkości garnków bez straty energii.

Warto również pamiętać:

- podczas gotowania przykrywaj garnki, aby nie tracić ciepła. Gotowanie w zamkniętych naczyniach zmniejszy zużycie energii o od 15 do 50 proc. Podobnie gotowanie w małej ilości wody.
- potrawy wymagające długiego gotowania gotuj w szybkowarze - oszczędzisz 30 – 60 proc. energii.
- wyłączaj płytę grzewczą kilka minut przed końcem gotowania, aby wykorzystać ciepło jeszcze nagrzanej płyty
- używaj garnków o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brudne garnki zwiększają zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw nawet o 50%
- podczas pieczenia nie należy często otwierać, bo każe otwarcie to wzrost zużycia energii o 10 proc.
- wyłącz piekarnik kilka minut przed końcem pieczenia, wytworzone wcześniej ciepło wystarczy na dokończenie pieczenia

Ważne! Kuchenka mikrofalowa zużywa mniej energii niż tradycyjny piekarnik

Pralka

Wybierz pralkę o wysokiej klasie energetycznej. Warto także zwrócić uwagę na funkcje, które posiada pralka. Pranie będzie bardziej ekonomiczne, jeśli urządzenie posiada:

- automatykę wagową – ilość wody dobierana jest automatycznie do wielkości wsadu,

- funkcję zamkniętego obiegu wody,

- funkcję krótkich programów, pozwalających na energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy. Wybór 15-minutowego cyklu zamiast godzinnego będzie rozwiązaniem znacznie lżejszym dla naszej kieszeni.
- wstawiaj pranie gdy bęben pralki jest całkowicie zapełniony, dwa prania z „niepełnym ładunkiem” to aż o 35 proc.więcej zużytej energii
- zainwestuj w wydajny proszek, wówczas zmniejszysz temperaturę prania, a co za tym idzie zużycie energii

Nie płać za czuwanie

Sprzęt RTV i komputery maja funkcję stand-by, czyli czuwania. Świadczy o niej świecąca się dioda. Oznacza to, że sprzęt pobiera przez cały czas prąd z sieci. Wyłączając wszystkie urządzenia można rocznie zaoszczędzić od 130 do 240 kWh energii
- nigdy nie pozostawiaj sprzętów w trybie czuwania, najlepiej nieużywany sprzęt wyłącz z kontaktu

- ustaw komputer w przechodzenie w stan wstrzymania lub hibernacji w czasie bezczynności

- zawsze wyłączaj komputer przy dłuższych przerwach w pracy
- wyłączaj z kontaktu ładowarkę ładowarki, pobiera energię niezależnie od tego czy telefon akurat się ładuje, czy nie.

 Zmień taryfę

Jeśli w godzinach „poza szczytem” zużywasz co najmniej 35-40 proc. swojego całodobowego zapotrzebowania na prąd zmień taryfę z jednostrefowej na dwustrefową G12 „poza szczytem”: 22:00 – 6:00 i 13:00 – 15:00, a będziesz płacił mniej. Koszty te są około 40 proc. niższe niż w taryfie jednostrefowej. Wystarczy złożyć wniosek do obsługującego cię zakładu energetycznego. Zmiana taryfy jest bezpłatna.

Najnowsze