Puszcza Białowieska - jedyna na świecie

i

Autor: IOŚ-PIB Logotyp akcji informacyjno-edukacyjnej o Puszczy Białowieskiej

Ochrona przyrody

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska – skarb na Liście UNESCO

Puszcza Białowieska, pierwszy polski obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, staje się tematem nowej kampanii informacyjno-edukacyjnej prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Inicjatywa ta towarzyszy pracom nad "Planem Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska", którego projekt niebawem zostanie udostępniony do konsultacji publicznych.

Super Biznes SE Google News

Puszcza Białowieska - unikatowy skarb przyrody

Na całym świecie istnieje 1223 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z czego tylko około stu stanowią dobra przyrodnicze o charakterze leśnym. Puszcza Białowieska wyróżnia się wśród nich jako jeden z ostatnich i najlepiej zachowanych naturalnych kompleksów leśnych o charakterze pierwotnym na europejskim niżu.

– Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat wyjątkowej wartości przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO – wyjaśnia Michał Marcinkowski, kierownik projektu w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Różnorodność biologiczna Białowieży

Puszcza Białowieska charakteryzuje się wysokim stopniem różnorodności biologicznej dzięki dużemu zróżnicowaniu siedlisk i ich mozaikowatemu charakterowi.

– Literatura wskazuje, że na tym obszarze niemal każdego roku odkrywane są nowe gatunki grzybów i bezkręgowców – dodaje Marcinkowski.

Zobacz także: Puszcza Białowieska - norka amerykańska [ZDJĘCIE DNIA]

Cele kampanii informacyjno-edukacyjnej

Kampania skupi się na kilku kluczowych aspektach, przede wszystkim na edukacji w zakresie ochrony Puszczy, wokół której narosło wiele mitów. Propagowanie wiedzy na temat form ochrony, ich wpływu na dobrostan naturalnych ekosystemów, lokalnej społeczności i gospodarki jest niezbędne dla zrozumienia wyjątkowej roli Puszczy Białowieskiej jako Dobra Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Projekt ma również na celu informowanie opinii publicznej w Polsce i za granicą o postępach prac nad Planem Zarządzania Puszczą Białowieską – kluczowym dokumentem strategicznym dla jej przyszłości.

Pierwotna puszcza - żywe laboratorium natury

Hasłem przewodnim kampanii jest "Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska". Przesłanie to podkreśla wyjątkowość i niepowtarzalność Puszczy jako unikatowego ekosystemu o niezwykłym bogactwie gatunkowym i ogromnym potencjale.

To właśnie tutaj prowadzone są pionierskie badania nad ekstraktem z korzeniowca sosnowego, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów, czy nad rzadkim złotoporkiem niemiłym – grzybem wspierającym walkę ze zgnilcem amerykańskim, groźną chorobą pszczół. Puszcza inspiruje naukowców z całego świata, stając się żywym laboratorium natury i symbolem harmonii między człowiekiem a przyrodą.

Wszystkie materiały dotyczące kampanii oraz prac nad "Planem Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska", realizowanym na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dostępne są na stronie: https://ios.edu.pl/bialowieza-forest/

Dodatkowo zachęcamy do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej: https://ios.edu.pl/bialowieza-forest/quiz-puszcza-bialowieska/

Kopna Góra. Niedaleko Białegostoku powstaje zagroda pokazowa żubrów

Najnowsze