
Puszcza Białowieska - unikatowy skarb przyrody
Na całym świecie istnieje 1223 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z czego tylko około stu stanowią dobra przyrodnicze o charakterze leśnym. Puszcza Białowieska wyróżnia się wśród nich jako jeden z ostatnich i najlepiej zachowanych naturalnych kompleksów leśnych o charakterze pierwotnym na europejskim niżu.
– Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat wyjątkowej wartości przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO – wyjaśnia Michał Marcinkowski, kierownik projektu w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.
Różnorodność biologiczna Białowieży
Puszcza Białowieska charakteryzuje się wysokim stopniem różnorodności biologicznej dzięki dużemu zróżnicowaniu siedlisk i ich mozaikowatemu charakterowi.
– Literatura wskazuje, że na tym obszarze niemal każdego roku odkrywane są nowe gatunki grzybów i bezkręgowców – dodaje Marcinkowski.
Zobacz także: Puszcza Białowieska - norka amerykańska [ZDJĘCIE DNIA]
Cele kampanii informacyjno-edukacyjnej
Kampania skupi się na kilku kluczowych aspektach, przede wszystkim na edukacji w zakresie ochrony Puszczy, wokół której narosło wiele mitów. Propagowanie wiedzy na temat form ochrony, ich wpływu na dobrostan naturalnych ekosystemów, lokalnej społeczności i gospodarki jest niezbędne dla zrozumienia wyjątkowej roli Puszczy Białowieskiej jako Dobra Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Projekt ma również na celu informowanie opinii publicznej w Polsce i za granicą o postępach prac nad Planem Zarządzania Puszczą Białowieską – kluczowym dokumentem strategicznym dla jej przyszłości.
Pierwotna puszcza - żywe laboratorium natury
Hasłem przewodnim kampanii jest "Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska". Przesłanie to podkreśla wyjątkowość i niepowtarzalność Puszczy jako unikatowego ekosystemu o niezwykłym bogactwie gatunkowym i ogromnym potencjale.
To właśnie tutaj prowadzone są pionierskie badania nad ekstraktem z korzeniowca sosnowego, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów, czy nad rzadkim złotoporkiem niemiłym – grzybem wspierającym walkę ze zgnilcem amerykańskim, groźną chorobą pszczół. Puszcza inspiruje naukowców z całego świata, stając się żywym laboratorium natury i symbolem harmonii między człowiekiem a przyrodą.
Wszystkie materiały dotyczące kampanii oraz prac nad "Planem Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska", realizowanym na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dostępne są na stronie: https://ios.edu.pl/bialowieza-forest/
Dodatkowo zachęcamy do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej: https://ios.edu.pl/bialowieza-forest/quiz-puszcza-bialowieska/