dokumenty

i

Autor: Shutterstock

Kontrola WIOŚ – czego się spodziewać?

2019-05-07 14:13

Jeśli prowadzisz własną firmę, musisz liczyć się z tym, że wcześniej czy później wkroczą do niej kontrolerzy urzędu skarbowego, ZUS, Inspekcji Pracy czy sanepidu. Swoją inspekcję może przeprowadzić także służba ochrony środowiska.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) ma szerokie kompetencje. Może skontrolować każdą firmę, aby sprawdzić, czy prawidłowo wypełnia swoje zobowiązania dotyczące ochrony środowiska, gospodarowania odpadami, hałasu i powietrza czy prawa wodnego.

Zgodnie z obowiązującym od 2018 r. tzw. „pakietem odpadowym” inspektorzy WIOŚ ścigają przestępstwa przeciw środowisku, wnoszą akty oskarżenia, prowadzą kontrole o każdej porze dnia i nocy. Mogą wydawać decyzję w rygorze natychmiastowej wykonalności, która wstrzyma działalność stwarzającą zagrożenie zdrowia lub życia ludzi albo zagrożenie zniszczenia środowiska. I co ważne – mogą wymierzać surowe kary pieniężne w wysokości od 10 do 100 tys. zł.


Rodzaje kontroli

* Podstawowa

Ma miejsce, gdy jesteś poddawany rutynowej kontroli po raz pierwszy. Organy dokonujące kontroli muszą zawiadomić cię o zamiarze jej wszczęcia listownie lub osobiście, dostarczając odpowiednie pismo. Kontrola może być wszczęta najwcześniej po upływie siedmiu dni po powiadomieniu przedsiębiorcy o tym fakcie, ale nie później niż po 30 dniach.

* Sprawdzająca

Kontrola kolejna jest przeprowadzana, jeśli firma wpisana została do ewidencji inspekcji jako uciążliwa dla środowiska. Wówczas przedsiębiorca powinien spodziewać się wizyt inspektorów dokonywanych co roku, albo raz na dwa lub trzy lata.

* Interwencyjna

Przeprowadzana jest w wyniku skargi innych podmiotów na firmę. W tym przypadku inspekcja WIOŚ może przeprowadzić kontrolę bez zapowiedzi, ze względu na fakt, że działalność firmy zagraża środowisku.

Kontrola pod kontrolą

Czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

* w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców (poniżej 10 pracowników) – 12 dni roboczych,

* w odniesieniu do małych przedsiębiorców (poniżej 50 pracowników) – 18 dni roboczych,

* w odniesieniu do średnich przedsiębiorców (poniżej 250 pracowników) – 24 dni roboczych,

* w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze