Za projektem PO stoi m.in. były prezes TVP Juliusz Braun i były szef KRRiT Jan Dworak. Jednym z założeń jest likwidacja spółek medialnych skarbu państwa. Zamiast nich powstałby holding radiowo-telewizyjny złożony z kilku spółek. - Będzie się składał z kilku spółek: centralnych TVP i Polskiego Radia oraz 16 regionalnych z jednoosobowymi zarządami - podała „Wyborcza”.
Powstałyby nowe, 15-osobowe rady medialne wybierane przez KRRiT spośród przedstawicieli sejmików wojewódzkich i lokalnych organizacji. To te rady odpowiedzialne byłyby za wybieranie zarządów regionalnych spółek.
Całym tym systemem kierować miałaby 30-osobowa rada centralna. W jej skład wchodziliby przedstawiciele rad regionalnych, organizacji artystycznych, wyższych uczelni i organizacji pozarządowych.
Platforma Obywatelska proponuje także zlikwidowanie abonamentu RTV. Zamiast niego medialny holding otrzymywałby co roku dotację z budżetu państwa w wysokości od 1 do 2 mld zł.
Obecnie każdy posiadacz sprawnego radia, czy telewizora jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od jego nabycia i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Obowiązek ten wynika z Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
Stawki miesięczne za abonament RTV na 2019 wyglądają następująco:
- miesięczna opłata za odbiornik telewizyjny - 22,70 zł;
- miesięczna opłata za odbiornik radiofoniczny - 7 złotych