TVP, telewizja polska

i

Autor: archiwum se.pl

Likwidacja abonamentu i rewolucyjne zmiany w TVP. To propozycje PO

2019-06-27 11:12

Na lipcowej konwencji programowej Platformy Obywatelskiej zaprezentowane mają być propozycje radykalnych zmian w państwowych mediach. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" opozycja chce likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego i Rady Mediów Narodowych i połączenia spółek publicznych mediów w holding.

Za projektem PO stoi m.in. były prezes TVP Juliusz Braun i były szef KRRiT Jan Dworak. Jednym z założeń jest likwidacja spółek medialnych skarbu państwa. Zamiast nich powstałby holding radiowo-telewizyjny złożony z kilku spółek. - Będzie się składał z kilku spółek: centralnych TVP i Polskiego Radia oraz 16 regionalnych z jednoosobowymi zarządami - podała „Wyborcza”.

Powstałyby nowe, 15-osobowe rady medialne wybierane przez KRRiT spośród przedstawicieli sejmików wojewódzkich i lokalnych organizacji. To te rady odpowiedzialne byłyby za wybieranie zarządów regionalnych spółek. 

Całym tym systemem kierować miałaby 30-osobowa rada centralna. W jej skład wchodziliby przedstawiciele rad regionalnych, organizacji artystycznych, wyższych uczelni i organizacji pozarządowych. 

Platforma Obywatelska proponuje także zlikwidowanie abonamentu RTV. Zamiast niego medialny holding otrzymywałby co roku dotację z budżetu państwa w wysokości od 1 do 2 mld zł.

Obecnie każdy posiadacz sprawnego radia, czy telewizora jest zobowiązany do jego rejestracji w ciągu 14 dni od jego nabycia i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Obowiązek ten wynika z Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Stawki miesięczne za abonament RTV na 2019 wyglądają następująco:

- miesięczna opłata za odbiornik telewizyjny - 22,70 zł;

- miesięczna opłata za odbiornik radiofoniczny - 7 złotych

 

 

Najnowsze