Leasing materiały prasowe

i

Autor: materiały prasowe

Zmiany w leasingu. Będzie okres przejściowy

2021-09-23 8:00

Sposobem na finansowanie wielu rodzaju zakupów jest leasing. W ostatnich latach stał się niezwykle popularnym narzędziem, szczególnie jeśli chodzi o sektor małych i średnich przedsiębiorstw

Finansowanie w formie leasingu nie tylko pozwala rozłożyć tego typu wydatki na niskie, miesięczne raty, ale jest jednocześnie rozwiązaniem korzystnym podatkowo. Może się to zmienić wraz z przyjęciem programu Polski Ład. Proponowane w nim zmiany podatkowe ingerują w dotychczasowe warunki wykupu przedmiotu leasingu. Budzi to niepokój ekspertów rynku leasingu. Fachowcy twierdzą, że każde zmiany ograniczające preferencje związane z korzystaniem z leasingu mogą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji.

Najważniejsze źródło finansowania inwestycji

W ostatnich latach leasing jest najbardziej istotnym źródłem finansowania inwestycji. Tak powszechnie twierdzą przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Dowodem na to są wyniki badania SAFE, przeprowadzone przez Komisję Europejską we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz wyniki branży leasingowej. Z danych ogłoszonych przez Polski Związek Leasingu wynika, że w ostatnim roku leasing umożliwił inwestycje polskich firm o wartości 60,2 mld, a w ciągu pięciu ostatnich lat suma leasingowych inwestycji przekroczyła w Polsce 300 mld zł.

Polski Ład zaszkodzi leasingowi

Jeśli zmiany podatkowe, które proponuje rząd w ramach programu Polski Ład, wejdą w życie, to wpłyną negatywnie na warunki wykupu przedmiotu leasingu do majątku prywatnego. Teraz przepisy pozwalają na wyłączanie z przychodów kwot uzyskanych ze zbycia składników majątku po upływie 6 miesięcy od wykupu, po zakończeniu umowy leasingu. Projektowane zmiany zakładają, że okres ten może zostać znacząco, bo aż 12-krotnie, wydłużony. Zmiana dotychczasowych warunków wykupu przedmiotu leasingu spowoduje, że  zostanie naruszona zasada pewności prawa i zasada niedziałania prawa wstecz.

Propozycje branży

Rzecznik MŚP, Związek Polskiego Leasingu i inne organizacje wnioskowały o wprowadzenie przepisów przejściowych, umożliwiających zachowanie dotychczasowych praw tym, którzy zawarli umowy leasingu do momentu wejścia w życie nowych przepisów. Jednocześnie, ze względu że zaproponowany w projekcie termin na wykup (po upływie 6 lat) jest aż 12 razy dłuższy niż dotychczas obowiązujący termin 6 miesięcy zaproponowano odpowiednie jego skrócenie.

Będzie okres przejściowy

Ministerstwo Finansów częściowo spełniło postulaty branży, ale nie do końca. Do projektu dodano przepis wprowadzający okres przejściowy. Zaproponowano zmianę, zgodnie z którą, nowe regulacje mają mieć zastosowanie do odpłatnego zbycia składników nabytych (wykupionych) po 31 grudnia 2021 r. Ale ta zmiana w dalszym ciągu nie rozwiązuje problemu tysięcy przedsiębiorców, którzy zawarli umowy leasingu w ostatnich latach z zamiarem wykupu przedmiotu do majątku prywatnego i ich prawa do sprzedaży tego majątku po upływie sześciu miesięcy bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Prawo to wygaśnie 1 stycznia 2022 roku.

EKG 2021. Łukasz Czernicki. Czy czeka nas podwyżka podatków?
Sonda
Popierasz program Polski Ład?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze