Inwestycje w Polsce

i

Autor: Materiały prasowe

Wielki biznes

100 mln złotych na inwestycje Polcom do końca 2026 roku

2024-09-13 10:40

Polcom, jeden z największych polskich operatorów centrów danych i dostawca usług chmurowych dla biznesu planuje budowę dwóch nowych data center oraz udostępnienie nowej platformy usługowej – Polcom AI Cloud. W pierwszym etapie nakłady na inwestycję wyniosą 100 mln zł. Nowe ośrodki przetwarzania danych zostaną zbudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Polcom jest obecny na rynku IT od ponad 30 lat i przez cały ten czas sukcesywnie rozwija usługi outsourcingu IT, w tym chmury obliczeniowej i data center dla klientów biznesowych. W 2010 roku firma oddała pierwsze centrum danych w Skawinie pod Krakowem, pięć lat później bliźniaczy ośrodek w Alwerni przy autostradzie łączącej Kraków z Katowicami. Dziś przychody Polcom wynoszą ok. 90 mln PLN, a prognozowany wzrost w tym roku wynosi 21 proc.

– Z punktu widzenia rozwoju naszej firmy najważniejsi są klienci – od lat staramy się wyprzedzać ich potrzeby. Każda inwestycja, którą przeprowadziliśmy do tej pory była podyktowana konkretnymi oczekiwaniami rynku. Podobnie jest w przypadku kolejnych data center - już końcem 2026 roku chcemy oddać do użytku jeden z dwóch planowanych ośrodków data center, który pozwoli nam na zapewnienie wydajnych usług chmurowych dla naszych klientów, a także pozwoli na zapewnienie skalowalnej infrastruktury dla platform wykorzystujących AI czy Machine Learnig – mówi Marcin Gwóźdź, Prezes Zarządu Polcom.

Zwiększony budżet inwestycyjny Polcom

W marcu br. firma ogłosiła plany rozwoju usług chmurowych. 70% budżetu inwestycyjnego Polcom jest przeznaczona na rozwój produktów – od głównej platformy usługowej dla klientów - Polcom Cloud - przez systemy wspierające infrastrukturę IT, aż do wzmacniania poziomu cyberbezpieczeństwa.

– Dynamiczna sytuacja na rynku, wymaga od nas równie dynamicznej reakcji. Widzimy coraz większe zapotrzebowanie na usługi chmury obliczeniowej dla biznesu, a także coraz częstszą potrzebę wykorzystania przez klientów systemów IT o wysokiej gęstości mocy, szczególnie dla projektów związanych z AI czy machine learning. Dlatego zaktualizowaliśmy plan rozwoju Polcom. Obejmuje on budowę dwóch nowych ośrodków data center na potrzeby naszych kluczowych usług takich jak Polcom Cloud oraz opracowanie nowych usług dedykowanych dla projektów rozwijanych m.in. w oparciu o sztuczną inteligencję. Nakłady inwestycyjne na ten cel do 2026 roku to 100 mln zł – wskazuje Marcin Gwóźdź.Polcom wybuduje od podstaw dwa nowe centra danych i udostępni nową platformę usługową Polcom AI Cloud, dedykowaną dla firm przetwarzających duże ilości danych oraz potrzebujących zaawansowanych systemów obliczeniowych.

– Chcemy zapewnić naszym klientom ze wszystkich branż stabilną i wydajną infrastrukturę IT, która będzie skalowalna i pozwoli na optymalizację wykorzystania mocy obliczeniowej w projektach wymagających wysokiej gęstości mocy. Z drugiej strony zamierzamy niezmiennie kontynuować strategię rozwoju obecnych usług – podkreśla Wiesław Wilk, Wiceprezes Zarządu Polcom.

Chmura dla biznesu – teraz także dla AI i Machine Learning

Pierwszym etapem inwestycji jest udostępnienie platformy Polcom AI Cloud dla klientów biznesowych, co nastąpi do końca 2024 roku. Usługa będzie pozwalała na wykorzystanie infrastruktury dla obliczeń wysokich gęstości mocy w rozliczeniu za realne zużycie. Taki model wpłynie na lepszą utylizację zasobów i optymalizację kosztów projektów wykorzystujących sztuczną inteligencję. – Polcom AI Cloud to fuzja dwóch przełomowych technologii – sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej. Zapewni firmom platformę AI w modelu usługowym, bez konieczności kosztownych inwestycji – podkreśla Wiesław Wilk.Do końca 2024 roku usługa Polcom AI Cloud będzie zapewniała 190 tys. rdzeni CUDA. W kolejnych latach planowany jest intensywny rozwój platformy przy wykorzystaniu dwóch nowych ośrodków przetwarzania danych, DC3 i DC4.

– Kolejny etap inwestycji zakłada budową dwóch ośrodków data center. Obydwa ośrodki o mocy łącznej 44 MW zostały zaprojektowane w taki sposób by móc spełnić nawet najbardziej wymagające wyzwania naszych klientów, ale także by umożliwić odpowiednie środowisko dla rozwiązań związanych z AI i ML. Do końca 2026 roku zostanie oddane pierwsze data center - DC3 - które będzie gotowe do świadczenia usług chmury obliczeniowej, disaster recovery oraz innych usług dla biznesu, ale także na utrzymanie rozwiązań wysokiej gęstości mocy energetycznej, gdzie obciążenia będą 20 krotnie większe aniżeli spotykane w tej chwili na rynku data center – mówi Wiesław Wilk.

Data Center III generacji – gotowe na wyzwania przyszłości

Nowe ośrodki zostały zaprojektowane według najnowszych standardów branżowych i w oparciu o dotychczasowe doświadczenie Polcom. Konstrukcja ośrodków będzie oparta na struno-betonie, a każdy z budynków będzie składał się z III kondygnacji oraz 6 dedykowanych komór serwerowych. Komory będą liczyć 300 m2 każda i będą pozbawione słupów wspierających strop. Każda z komór będzie mogła przyjąć moc do 2,4 MW i będzie posiadała dedykowany system zasilania i chłodzenia, pozwalający na dostarczenie nawet 100 kW na szafę RACK w efektywny energetycznie i kosztowo sposób. Dzięki temu firma będzie w stanie obsłużyć wszystkich klientów, włączając to zapotrzebowanie dotyczące wysokiej gęstości mocy dla najbardziej wymagających projektów.Aby to zapewnić na nowo zaprojektowano systemy dystrybucji zasilania i chłodzenia.

Nowe systemy chłodzenia zakładają jego dostosowanie do zwiększonego zapotrzebowania na pobór energii elektrycznej oraz przygotowanie infrastruktury na odpowiednie odprowadzanie wytworzonego w ten sposób ciepła. W tym celu zastosowano hybrydowe chłodzenie z użyciem powietrza oraz technologii Dircect Liquid Cooling, którą Polcom wykorzystuje już od 2015 roku. Kolejnym ważnym elementem są dedykowane, zaprojektowane przez Polcom systemy automatyki, pozwalające na predykcję zdarzeń, co w systemach wysokiej gęstości mocy jest nieodzowne dla zapewnienia nieprzerwanej pracy ośrodka i utrzymania optymalnych parametrów pracy.Niezmiennie, bazując na dotychczasowym doświadczeniu obydwa ośrodki będą się charakteryzowały najwyższym standardem bezpieczeństwa. W ośrodkach zostaną zastosowane sprawdzone w poprzednich inwestycjach systemy ochrony fizycznej, przeciwpożarowej oraz monitoringu. Nowe data center będą spełniać najwyższe polskie i międzynarodowe normy jakości i bezpieczeństwa takie jak ISO 9001, ISO 27001 czy ISO 27017.

Zielone data center

Ważnym elementem inwestycji będzie własna farma fotowoltaiczna. Efektywne zarządzanie zasobami, wykorzystywanie energooszczędnych technologii oraz rozwijanie własnych źródeł zielonej energii, takich jak farmy fotowoltaiczne, stanowią istotny krok w drodze do zrównoważonego rozwoju i minimalizacji śladu węglowego w Polcom.

– Dla nas to naturalny krok, ponieważ już w 2019 roku zainwestowaliśmy 9 mln PLN w odnawialne źródła energii. To aspekt kluczowy dla wielu naszych klientów, szczególnie korporacyjnych. Nowa inwestycja łączy w sobie zrozumienie potrzeb związanych z wysoką efektywnością energetyczną, przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne i redukcję emisji dwutlenku węgla. Dla nas dodatkowym atutem jest też to, że jednocześnie stajemy się niezależni od awarii sieci przesyłowych – mówi Robert Czarniewski, Wicepreses i CFO Polcom. Inwestycja pomoże firmie nie tylko sprostać współczesnym wyzwaniom i wzmocnić pozycję na rynku, ale także spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

– Nasze działania są podyktowane potrzebami rynku. Jak wskazuje nasze najnowsze badanie w kręgu zainteresowań menedżerów IT niezmiennie pozostaje chmura obliczeniowa – 62% przedsiębiorstw planuje do końca 2026 roku inwestycje w tym zakresie. Główne powody to wyższa skalowalność (73%) i wydajność (56%) zasobów dostarczanych przez zewnętrznych dostawców. W mojej opinii, to właśnie rozwój nowych technologii, możliwość sięgania po bezpieczne i skalowane rozwiązania wspierające rozwój biznesu oraz odpowiednia specjalizacja będą kształtowały w najbliższych latach rynek usług chmurowych – podkreśla Robert Czarniewski.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Zieliński
QUIZ PRL. Tym handlowano w PRL. Pamiętacie, co przywożono z Niemiec, Węgier i Turcji?
Pytanie 1 z 15
Z handlu wymiennego w czasach PRL po pobycie na Węgrzech Polacy przywozili na sprzedaż…
QUIZ PRL. Tym handlowano w PRL. Pamiętacie, co przywożono z Niemiec, Węgier i Turcji?

Najnowsze