Dzień Hutnika - KGHM

i

Autor: Materiały prasowe Dzień Hutnika - KGHM

500 mln zł z Chile do Polski. Historyczne wyniki KGHM i kopalni Sierra Gorda

2021-08-18 16:49

KGHM przedstawił wyniki finansowe za pierwsze półrocze tego roku. Prezes spółki nazywa je rekordowymi. - To najwyższe wyniki od dekady i po raz pierwszy mamy pozytywne przepływy pieniężne z Chile do Polski - mówi w rozmowie z "Super Biznesem" prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. - Czekamy na więcej drugiej połowie roku i zakładamy, że to może być trwały trend - dodaje.

Miedziowy gigant publikuje wyniki za I półrocze 2021

Dwukrotny wzrost skorygowanej EBITDA Grupy KGHM, o 8,6 proc. wyższa produkcja miedzi płatnej oraz ponad 30-procentowy wzrost przychodów Grupy Kapitałowej w stosunku do pierwszego półrocza 2020 roku. KGHM, mimo pandemii, pokazuje najlepsze wyniki od dekady. Pierwsze półrocze spółka zamyka z dwukrotnie wyższą EBITDA oraz znacznym wzrostem przychodów tj. o ponad 3,5 mld zł. - Pierwszy raz od dłuższego czasu mamy wiatr w plecy, a nie w twarz. Te wyższe ceny miedzi, to nie jest główna przyczyna, że możemy się dobrymi liczbami podzielić - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej na Giełdzie Papierów Wartościowych, prezes KGHM Miedź Polska S.A. Marcin Chludziński.

Wywiad z prezesem KGHM

Grupa Kapitałowa KGHM w pierwszym półroczu 2021 roku odnotowała wzrost kluczowych wskaźników produkcyjnych. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM była o 8,6 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r. i wynosiła 381 tys. ton. Z kolei produkcja miedzi płatnej w KGHM Polska Miedź S.A. wzrosła o 4,4% w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku i wyniosła 293 tys. ton.

Jednym z bardziej okazałych osiągnięć spółki jest wyższy uzysk oraz wyższa zawartość miedzi w rudzie wpłynęły na 30 proc. wzrost produkcji miedzi płatnej w Sierra Gorda (51 tys. ton). Kopalnia w Chile w pierwszym półroczu tego roku wypracowała też 25 proc. wzrost produkcji srebra (15,6 ton), w porównaniu do pierwszego półrocza roku poprzedniego. Miedziowy gigant szuka nowych źródeł energii i z rozmachem patrzy w przyszłość. - Jeśli się nic fundamentalnego na świecie nie stanie, następne lata, zakładamy, to będą lata miedzi i srebra. Małe reaktory jądrowe, wodór jest potencjalnie ciekawy. Analizujemy także tematy offshore - dodał prezes spółki.

- Wynik spółki Sierra Gorda są bardzo istotną częścią wyników KGHM Miedź Polska S.A. Przez wiele lat grupa kapitała zasilała finansowo kopalnię pożyczkami, a w tym roku mamy odwrotna sytuację. Do tej pory do Polski spłynęło ok. 500 mln zł i czekamy na więcej w drugiej połowie roku. Zakładamy, że to może być trend trwały. Nie było to łatwe do osiągnięcia. Wymagało to od nas trzech lat ciężkiej pracy tutaj w Polsce i w Chile. Udało się to osiągnąć pomimo ciężkiego czasu jakim jest pandemia koronawirusa. Przed nami czas miedzi i srebrna. Wykorzystywania tych surowców w energetyce, elektronice, e-transporcie czy w przemyśle budowlanym - przekonywał prezes Chludziński w rozmowie z Superbiz.pl.

Sonda
Czy Polska powinna zbudować elektrownię atomową?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze